30 yıl sonra ilk sıtma aşısı denendi

Dünyadaki en ölümcül hastalıklardan biri olarak bilinen sıtmaya karşı geliştirilen aşı, dünyada ilk kez Malavi’de uygulandı

30 yıl sonra ilk sıtma aşısı denendi

Sıra Gana ve Kenya’da

Sıtma hastalığı, dünya çapında her yıl çoğunluğu çocuk 435 bin kişinin ölümüne yol açıyor. Sıtmaya karşı geliştirilen “RTS,S” adlı aşı, dünyada ilk kez Malavi’de denendi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gelecek haftalarda Gana ve Kenya’da da aşılara başlanacağı duyuruldu. Aşı, 2 yaşına kadar olan çocuklara uygulanıyor. Aşı üzerine çalışmalar 30 yıldır sürüyordu.

‘Bugün kutlama günü’

Hastalığın önlenmesi için aşının 4 kez uygulanması gerekiyor. Önce 3 ayda bir aşı yapılıyor, 4’üncü son doz ise 3’üncü aşıdan 18 ay sonra yapılıyor. Sürecin 2023’te bitirilmesi bekleniyor. Sıtmanın Afrika’da daimi bir tehdit olduğunu vurgulayan WHO Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti ise, “Bugün kutlama günü. Bu aşının sıtmanın gidişatını değiştireceğini öğrendik” dedi.

Burası ne Bodrum ne de Antalya! Türkiye'de tek...Denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’nin tek mavi bayraklı plajı olma unvanına sahip olan Van Gölü’ndeki Mollakasım Plajı, Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber