AB’den kritik zirve

Kaynaklar, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen sondaj çalışmaları konusunda Güney Kıbrıs Rum kesiminin taleplerine sıcak bakmadığını ifade ediyor

AB’den kritik zirve

AB’den kritik zirve
Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin Devlet ve hükümet başkanlarını biraraya geldiği zirvenin gündeminde Mayıs 2019’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından AB kurumlarına başkanlık edecek isimlerin tespiti yer alıyor. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na başkanlık edecek isimleri belirleme sürecinde etkisiz olan Güney Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin (KKTC) münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) gerçekleştirmiş olduğu doğal gaz arama çalışmalarını engelleme peşinde. Bu çerçevede AB zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye’nin sondaj çalışmalarını devam etmesi halinde AB’nin yaptırım uygulaması yönünde bir karar aldırmaya çalışan Rum kesiminin çabaları Ankara’nın vakitli müdahelesi ile engellendi. Ancak Rum kesimi Türkiye’ye yönelik tehditlerinde pes etmedi.

AB, Fatih gemisinin Doğu Akdeniz’de faaliyetlerine başlamasının ardından Türkiye’nin bu hamlesini diplomatik bir dille protesto etmişti. Türkiye ise KKTC ile Türkiye’nin MEB’i koruma konusundaki kararlılığını göstermek amacıyla bölgeye ikinci sondaji gemisini gönderdi. Rum kesimi zirvenin sonuç bildirgesine Türkiye’ye ekonomik yaptırım ihmalini içeren bir ifadeye yer verme çabasında. Ancak Yunanistan dışında Rum kesimine destek veren ülke bulunmuyor.

AB’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre AB’nin önde gelen ülkeleri arasında yer alan Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya ve İngiltere, Rum kesiminin taleplerine sıcak bakmadıklarını, sözkonusu ülkelerin Türkiye’de çok sayıda yatırımı bulunduğu ve bu çerçevede Rum kesiminin Türkiye’ye yönelik bu hasmane tavrına olumlu bakmadıklarını ifade ettiler. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ülkesinde yapılacak genel seçimler öncesinde Rum kesimine destek vermiyor görünmemek adına bu çaba içinde olduğunu ifade ettiler. Aynı kaynaklar, Ankara’nın AB kurumlarını uyararak Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullanarak Doğu Akdeniz’de gerçekleştirmiş olduğu doğalgaz arama çalışmalarına yönelik bir ekonomik yaptırımı düşünmesi veya telafuz etmesine Ankara’nın tepkisiz kalmayacağını ve Türkiye’nin göstereceği tepkinin neticelerinin AB için çok ağır olacağını samimi ve net bir şekilde ifade ettilerini bildirdiler. AB liderlerinin yaptırım kararı alma ihtimalini çok düşük gören gözlemciler, Rum kesiminin sadece iç politikaya dönük bir çaba peşinde olduklarını ifade ediyorlar.

Ukrayna'da tramvay yoluna park eden kadın sürücü, trafiği 2 saat boyunca felç ettiUkrayna'da aracını tramvay trafiğini engelleyecek şekilde park kadın sürücü, trafiği 2 saat boyunca felç etti. Rayların kenarına park edilen aracı, tramvaydaki yolcular ve çevredekiler ileriye ve geriye iterek tramvayların önünü açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber