AB ‘kara liste’yi tanımadı!

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Suudi Arabistan’ın da aralarında yer aldığı 23 ülkeyi kapsayan terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler listesinin reddedilmesine karar verdi. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ülkeler listesinin “şeffaf ve uygun biçimde hazırlamadığı” gerekçesiyle ret kararı alındığı kaydedildi.

AB ‘kara liste’yi tanımadı!

AB Komisyonu, 13 Şubat’ta kara para ve terörizmin finansmanı ile mücadelede yetersiz kalan 23 ülkeyi kapsayan liste taslağını açıklamıştı. Suudi Arabistan ve Porto Riko ile Virgin Adaları gibi bazı ABD topraklarının bulunması büyük dikkat çekmişti. Suudi Arabistan’ın listeden çıkartılmak için önemli çaba gösterdiği ifade ediliyordu.

Kararın ardından AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, “AB Komisyonu, Konseyin siyasi düzeyde herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadan AB’yi terörün finansmanı ve kara para aklamadan korumayı amaçlayan listeyi reddetmesinden üzüntü duyuyor” dedi. Bundan sonraki süreçte, AB Komisyonu’nun üye ülkelerin kaygılarını göz önünde bulundurarak yeni bir taslak liste hazırlaması bekleniyor.

Fransa'da sarı yeleklilerin dünkü gösterilerinde 254 kişi gözaltına alındıFransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, sarı yeleklilerin dün ülke genelinde düzenlediği gösterilerde 254 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber