ABD’deki saldırıda Yeni Zelanda izi...

ABD’nin California eyaletinde bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda bir kadın yaşamını yitirdi, 3 kişi ise yaralandı. Saldırgan, San Diego yakınlarındaki Poway’de bulunan bir sinagogun içinde yarı otomatik tüfeğiyle etrafa ateş açtı.

ABD’deki saldırıda Yeni Zelanda izi...

Polis, saldırganın kimliğini 19 yaşındaki John Earnest olarak açıkladı. Olaydan saatler önce saldırganın ismiyle internette paylaşılan bir açık mektupta, Yeni Zelanda’da iki caminin hedef alındığı saldırılara atıf yapılması dikkat çekti. Saldırı sonrası olay yerinden kaçan Earnest, yakalandı ve polise teslim oldu.

Polisin, saldırganın ismiyle aşırı sağcı bir internet sitesine yazılan, şiddet unsurları içeren Yahudi ve Müslüman karşıtı açık mektubu araştırdığı kaydedildi. Mektupta Yeni Zelanda’da geçen ay düzenlenen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği cami saldırılarına da atıf yapılıyor.

Saldırgan hakkında geçen ay Poway yakınlarındaki bir başka camide çıkan yangınla ilgili soruşturma yürütüldüğü de belirtildi.

Ahalt'ta Malazgirt Zaferi coşkusuBitlis'in Ahlat ilçesinde, Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber