ABD: "Türkiye Suriye'ye baskı yapsın"

ABD: "Türkiye Suriye'ye baskı yapsın"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Dışişleri Bakanı Ahmet davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Suriye’ye baskı yapmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner’in verdiği bilgiye göre Clinton, görüşmede, Suriye’deki durumu ve bu ülkede muhaliflere yönelik askeri baskının son bulması yönündeki uluslararası topluluğun çağrılarına değindi.

Sözcü, "Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye’nin derhal askerlerini kışlaya çekmesi ve bütün tutukluları serbest bırakması yönündeki Amerika’nın tutumunu dile getirdi. Dışişleri Bakanından (Davutoğlu’ndan) bu mesajları Suriye hükümetine iletmesini istedi. Ayrıca Amerika’nın Suriye’de demokratik bir geçişe desteğini yineledi" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun yarın Suriye’ye gitmesi öngörülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ndan Arap Birliği'ne sert tepkiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda Suriye krizindeki kadar çifte standarda, tutarsızlığa maruz kalmadığını söyledi. Suriye'yi Arap Ligi'nden çıkaranların tekrar Suriye'yi buraya dahil etmeye çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, "Suriye'yi Arap Ligi'nden çıkaranlar bu operasyon sebebiyle yeniden Suriye'yi Arap Ligi'ne alma adımını atıyorlar. Bu ne menem iştir?" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber