Ada’da petrol krizi

ABD’nin petrol yatakları olduğu tahmin edilen Kıbrıs’ın güneybatısında Rumların izniyle petrol aramaya hazırlanmasına KKTC sert tepki gösterdi

Ada’da petrol krizi

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak petrol ve doğalgaz arama çalışması başlatmasının ardından, ABD de Kıbrıs’ın güneybatı kıyılarında petrol arayacağını açıkladı. ABD’nin “Güney Kıbrıs’ta petrol arayacağız” açıklaması KKTC’de şok etkisi yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD’nin Rum Kesimi Büyükelçisi Frank Urbancic, adını belirtmediği bir Amerikan şirketinin, en kısa zamanda Kıbrıs’ın güneybatı kıyılarında doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapmaya başlayacağını söyledi. Urbancic, düzenlediği basın toplantısında, petrol ve doğalgaz aramaya başlayacak olan enerji şirketinin gelmesiyle, Güney Kıbrıs’ta Amerikan yatırımlarının artacağını belirtti.

Görüşmelere dinamit
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, ABD Büyükelçisi’nin açıklamasını kınayarak, “Kıbrıs Türk halkının haklarının gasp edilerek Amerikan şirketlerine peşkeş çekilmesini kabul etmeyeceklerini” söyledi. Özgürgün, “Hiçbir ülkenin ve kuruluşun, sadece Rum halkını temsil eden Rum Yönetimi’yle tüm Kıbrıs adına anlaşma yapma yetkisi bulunmadığını bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz” uyarısında bulundu.
“ABD’nin tutumu görüşmelere dinamit koymak anlamına gelir” diyen KKTC Dışişleri Bakanı, “ABD’nin, Rum Yönetimi’nin sorumsuz politikalarına destek olduğuna” işaret ederken, Milliyet’e konuşan üst düzey bir yetkili ise, “ABD’den biz destek beklerken, tam tersi bir hareketle karşılaştık. ABD’nin, ‘petrol arayacağız’ demesi çok kötü bir olay” dedi. Türkiye ve KKTC’nin, petrol arama konusunda Rum Yönetimi’ne gösterdiği tepkiyi de hatırlatan yetkili, “Böyle bir durum ortadayken, ABD’nin bu adımı atmasına anlam veremiyorum” diye konuştu.
Savaş gemileri devrede
Güney Kıbrıs, geçen yıllarda Mısır ve Lübnan’la deniz bölgesinde petrol ve doğalgaz yataklarından istifade edilecek “münhasır ekonomik bölgeleri” belirleyecek anlaşmalar imzalamış ve denizi parsellere ayırmıştı. Rum Yönetimi’nin bu hareketi başta Ankara olmak üzere, KKTC’nin de sert tepkisini çekmişti.

Daha önce de kriz çıkmıştı
 Rum Yönetimi, Kasım 2008’de Panama bandıralı araştırma gemisiyle Akdeniz’de petrol arama çalışmasını başlatmıştı. 13 Kasım’da Türk savaş gemileri de Rum gemisini bölgeden uzaklaştırmıştı. Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da Türkiye’yi BM’ye şikâyet etmişti.

Sinir krizi geçirdi!Bursa'da elektrikler kesildiği için mum yakan Sima Ç. mumu elinden düşürünce evinde yangın çıktı. Çıkan yangında Sima Ç. evden çıkmayı başarırken köpeği ise içeride yanarak can verdi. Köpeğinin öldüğünü öğrenen Sima Ç. saatlerce gözyaşı döktü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber