Antoni Gaudi hakkında bilinmeyen olay

Antoni Gaudi'nin 161. doğum gününü arama motoru google güzel bir doodle ile kutladı.Antoni Gaudi eserleriyle tüm dünyada büyük yankı uyandırmış bir eserdir.Antoni Gaudi'nin eserleri ve kariyeri hakkındaki bilgileri sizler için derledik

Antoni Gaudi hakkında bilinmeyen olay

Antoni Gauidi 161 Yaşında

Antoni Gaudi'nin 161. doğum gününü arama motoru google güzel bir doodle ile kutladı.Antoni Gaudi eserleriyle tüm dünyada büyük yankı uyandırmış bir eserdir.Antoni Gaudi'nin eserleri ve kariyeri hakkındaki bilgileri sizler için derledik

Antoni Gaudí, 25 Haziran 1852 yılında Reus'ta doğdu. Eserlerinin büyük bölümü Barcelona'da bulunan Antoni Gaudi, çalışmalarında özellikle doğa ve din temalarını işledi.

Antoni Gaudí Seramik, renkli cam, doğrama konularında oldukça yetenekli olan Antoni Gaudí, bu yeteneklerini mimarlıkla birleştirince ortaya eşsiz eserler ortaya çıktı.

Antoni Gaudí'nin ilk ünlü eseri Vicens ailesi için Barcelona'da yaptığı yazlık evdir. Antoni Gaudi bu mimari eseri 1883-1888 tarihleri arasında yapmıştır.

Antoni Gaudí 161.doğumgünü

Antoni Gaudi'nin bitmeyen eseri

Antoni Gaudi'nin en ünlü eseri ise 1883'te üzerinde çalışmaya başladığı La Sagrada Familia bazilikasıdır. Son zamanlarını tamamen bu kilisenin yapımına harcayan Antoni Gaudi, tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali yaratmayı arzuluyordu.

Ancak, Antoni Gaudi eseri tamamlayamadan hayatını kaybetti. La Sagrada Familia ise günümüzde halen tamamlanmadı.

Antoni Gaudi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki 8 eseri

Gaudí’nin eserlerinin sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır. Park Güell, Palau Güell ve Casa Milà 1984’te, La Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi 2005’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Antoni Gaudi hakkında bilinmeyen olay

En ünlü eseri - La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Bazilikası

Antoni Gaudi, 1882’de Francesc de Paula Villar y Lozano tarafından yapımına başlanan bu kiliseyi tamamlama işini 1883’de üzerine almıştır. Zamanla başka tüm işlerinden sıyrılan Gaudi, 1908'den 1926'daki ölümüne kadar sadece La Sagrada Familia ile uğraşmıştır. Gaudi'nin amacı; tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali yaratmaktı. Bu nedenle stüdyosunu da inşaata taşıdı ve hayatını bu esere adadı.

Gaudi, La Sagrada Familia' bitiremeden 7 Temmuz 1926'da 74 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetti ve La Sagrada Familia'ya gömüldü.

Antoni Gaudi'nin eserleri

AntoniGaudi'nin ilk önemli eseri Vicens ailesi için inşa ettiği Barselona'daki Casa Vicens isimli yazlık evdir. Daha sonra sanayici Eusebi Güell ile güçlü bir ilişki kuran Gaudi, bu aile için yaptığı eserlerle tüm Barselona'da adını duyurmuştur. Bu eserler Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır.Antoni Gaudi hakkında bilinmeyen olay


Antoni Gaudi'nin diğer önemli eserleri arasında Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà ve Battlo Evi bulunur.

Mısır’da zihinsel engelli gence darp.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber