'Avrupa değerlerini silahla savunuruz'

'Avrupa değerlerini silahla savunuruz'

'Avrupa değerlerini silahla savunuruz'


Paris'te yapılan Avrupa Solu zirvesinde, demokrasi anlaşıy ve değerlerinin gerektiğinde silahla savunulacağı fikri destek buldu


Mine G. Kırıkkanat Paris


Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi, Avrupa Birliği üyesi 15 ülkenin 11'inde iktidar olan ve ikisinde koalisyon hükümetlerine katılan sosyalist ve sosyal demokrat parti liderleri zirvesinde "Avrupalılık" kavramı tartışıldı.
Paris'te perşembe akşamı Palais des Sports salonunu dolduran yaklaşık beş bin kişilik coşkulu bir "solcu" kitlenin izlediği ve Fransız Sosyalist Partisi'ne Avrupa seçimleri öncesi destek vermeyi amaçlayan toplantıya, Britanya Başbakanı Tony Blair, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avusturya Başbakanı Viktor Klima, İtalyan Başbakanı Massimo D'Alema ve Portekiz Başbakanı Antonio Guterres katıldı. Ayrıca Portekiz eski Cumhurbaşkanı Mario Suarez, eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez ve Sosyalist Parti Başkanı Joachim Almunia, Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, İrlanda'dan John Hume, Lüksemburg'dan Jean Asselbord, Belçika'dan Philippe Busquin, İsveç'ten Pierre Schori de toplantıdaki diğer önemli isimlerdi.

Kürt sorunu

1979 yılından beri ilk kez böylesine geniş bir sol hükümet başkanları ve parti liderleri yelpazesini bir araya getiren toplantının mimarı, eski Fransa Kültür Bakanı Jack Lang, açılış konuşmasını Türkiye'ye yönelik sözlerle bitirdi. Lang, "Avrupa Birliği yalnızca ekonomik çıkarlar ve düzenlemelerden ibaret değildir. Demokrasi ve insanlığa verdiğimiz değerleri yalnız sınırlarımız içinde değil, sınırlarımız dışında da savunacağız. Gelecekte ve gerekirse, bugün Kosova'da yaptığımız gibi, Kürt halkını da savunup koruyacağız. AB'nin ne stratejik ne de ekonomik çıkarları, diktatörlerle mücadelemizi önleyemez" dedi. Lang, Kosova savaşı başında Sırbistan'a askeri müdahaleyi savunduğu bir televizyon programında da "Kürtleri korumak üzere Türkiye'ye de aynı tür bir müdahalenin yapılması gerektiğini" söylemişti.

Silahla savunmak

Toplantıya katılan tüm tüm liderlerin gelecekte "Avrupa demokrasi anlayış ve değerlerini gerekirse silahla savunmak" yolundaki fikir birliği dikkati çekti. Avrupa kıtasındaki düzenin ABD tarafından değil, AB'nin savunma örgütü tarafından sağlanması gerektiğinin üzerinde duran liderler, İspanyol Joachim Almunia'nın "Uygarlığımızı Balkanlar'da silahla savunuyoruz. Sınırlara karşı mücadele etmek için sınırlar ötesi savaşacağız" sözlerini destekledi.
"Demokrasi için savaşmak" formülünün dillerden düşmediği ve "barış" sözcüğünün yalnızca iki kez, İrlandalı John Hume ve İtalyan Massimo D'Alema tarafından ağza alındığı toplantıda, sosyalist dayanışmadan söz eden Pangalos'un konuşması, en mülayim ve barışçı söylev oldu.
Britanya Başbakanı Tony Blair, Kosova müdahalesini bir "ahlak savaşı" olarak tanımladığı konuşmasında Arnavut göçmenlere yine, "Sizi yalnız bırakmayacağız. Evlerinize döneceksiniz" mesajını verdi.


'Tosuncuk'la ilgili ortalığı karıştıran iddia!Çiftlik Bank'ın kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de görüldüğü ve yakalanmak üzere olduğu iddia edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber