BAE askeri uydusunu taşıyan roket, fırlatıldıktan iki dakika sonra kayboldu

Atlas Okyanusu'na düştüğü sanılan Vega roketinin fırlatılışı, kötü hava koşulları nedeniyle iki kez ertelenmişti.

BAE askeri uydusunu taşıyan roket, fırlatıldıktan iki dakika sonra kayboldu

Ticari uzay şirketi Arianespace, Fransız Guyanası'ndan dün gece fırlatılan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait askeri uyduyu taşıyan Vega roketinin, ateşlendikten iki dakika sonra kaybolduğunu açıkladı. Roketin Atlas Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor.

Şirket yetkilileri şimdiye kadar 15 roket fırlattıklarını ve ilk kez başarısız olduklarını söyledi.

Arianespace Başkan Yardımcısı Luce Fabreguettes, ikinci ateşleme sırasında 'büyük bir anormallik' meydana geldiğini belirterek "Uydunun kaybından dolayı müşterilerimizden özür diliyoruz. İlk uçuş verilerini analiz ettikten sonra daha fazla bilgi sahibi olacağız" dedi.

Kötü hava nedeniyle iki kez ertelendi

Fırlatışın başarısız olmasının nedeni henüz bilinmiyor. Kötü hava koşulları nedeniyle roketin fırlatılışı iki kez ertelenmişti.

Roketin taşıdığı FalconEye1, Birleşik Arap Emirlikleri'nin yeni uydu sisteminin ilk uydusuydu. Bundan sonra bir uydunun daha fırlatılması planlanıyordu.

İlk uçuşunu 2012'de gerçekleştiren Vega, Avrupa ülkeleri tarafından uzaya küçük uyduları fırlatmak için geliştirilmişti.

Fransa merkezli Arianespace, Avrupa Uzay Ajansı ve İtalya Uzay Ajansı tarafından birlikte tasarlanan dört aşamalı Vega roket sistemini işletiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bin yıllık Akdamar Kilisesi'nde 360 derece 'Sanal Tur'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, eşsiz Anadolu mirasını zaman ve mekan kısıtından çıkararak tüm dünyaya tanıtma girişiminin bir parçası olarak 1100 yıllık Akdamar Kilisesine özel bir web sitesi hazırladı. Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde kapsamlı bilgi ve görsel materyaller sunan 'www.akdamarkilisesi.gov.tr' ziyaretçilere açıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber