BM ‘Mavi Marmara’ heyetini kurdu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere 31 Mayıs’ta düzenlediği kanlı operasyonla ilgili soruşturmayı yürütecek üç kişilik ekibi atadı

Saldırının hemen ardından soruşturma açacağını açıklayan BM İnsan Hakları Konseyi, BM’den bağımsız olarak çalışıyor ve kendi gündemini belirleyebiliyor. Konsey’den yapılan açıklamada, “Üyelerin deneyimi, bağımsızlığı, olayların yasal olup olmadığının aydınlatılmasına adanacak” dendi. Konsey, tüm taraflara heyetle tam işbirliği yapmaları çağrısında bulundu. Raporu eylül ayına kadar hazırlayacak olan heyet üyeleri şöyle:
Sir Desmond de Silva: İngiliz hukukçu. BM’nin Sierra Leone için kurduğu özel mahkemenin Savaş Suçları Başsavcısı olarak görev yapmıştı.
Karl Hudson-Phillips: Trinidad ve Tobago’nun eski Başsavcısı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin eski yargıçlarından.
Mary S. Dairiam: BM Kalkınma Programı’na bağlı Cinsiyet Eşitliği Görev Gücü’nde görev yapıyor.

İsrail gemileri bırakıyor
İsrail, 31 Mayıs’ta baskın düzenleyerek el koyduğu Gazze filosunda yer alan üç Türk gemisini serbest bırakma kararı aldı. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, kararın “iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirme çabası doğrultusunda alındığını” söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da gemilerin birkaç gün içinde geleceğini açıkladı. Davutoğlu, “İsrail’in atması gereken belli adımlar vardı, bu da onlardan biriydi. Umarız ki diğer gerekenler de yapılır” yorumunu yaptı.

Trenin üstüne çıkarak elektrik akımına kapılan genç öldüMalatya'da, çıktığı yük treni vagonunun üzerinde elektrik akımına kapılan Denizcan Evsen (18), hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber