Cenevre’de Astana toplantısı! Anayasa Komitesi için kritik gün

Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri bakanlarının, yeni anayasayı yazacak komiteyi ilan etmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın başkanlık edeceği toplantıda, dörtlünün Anayasa Komitesi’nin kurulduğunu ilan etmesi bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi geçiş sürecinde Suriye anayasasının yeniden yazılması öngörülmüştü. Ocak 2018’de Soçi’de yapılan Ulusal Diyalog Kongresi’nde BM, Türkiye, İran ve ev sahibi Rusya’nın temsilcileri ile Suriyeli taraflar, bir Anayasa Komitesi oluşturulması kararını almıştı.

150 üyeli komite

150 kişiden oluşacak Anayasa Komitesi’nde rejim ve muhalifler 50’şer kişi belirlerken, De Mistura da son 50 kişiyi Suriyeli aydın ve sivil toplum temsilcileri arasından seçecekti. Türkiye, görüşmeler boyunca komitenin, “dengeli ve muteber” nitelikte olması gerektiğini vurgulamıştı. İstanbul’da 27 Ekim’de düzenlenen Suriye Zirvesi’nde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, komitenin 31 Aralık’a kadar kurulması konusunda mutabık kalmıştı.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber