Çernobil turlarına tepki

ABD’li yapım şirketi HBO’nun Çernobil dizisi, Ukrayna’da yeni bir turizm sektörü oluşmasına neden oldu.

Çernobil turlarına tepki

Diziyi izleyen sosyal medya fenomenleri, Ukrayna’da hâlâ temizlenmeye çalışılan bölgeye akın ediyor. Bölgede turizmin yüzde 40 arttığı belirtiliyor. Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970’de kurulan Pripyat şehrine düzenlenen turlarda turistler, radyasyon ölçümü için resmi bir kontrol noktasından geçerek giriyor. Dizinin prodüktörü ve yazarı Craig Mazin, bunun bir felaket olduğunun unutulmaması ve saygı gösterilmesi çağrısı yaparak, fenomenleri eleştirdi.

33 yıl önce...

26 Nisan 1986 yılında Ukrayna’nın Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil Nükleer Güç Santrali’nin 4. ünitesi yapılan bir deney esnasında patlamış ve nükleer kaza felaketi yaşanmıştı. Çernobil felaketinin üzerinden tam 33 yıl geçti. Ukrayna 10 yıl önce bölgeyi güvenli ilan ederek turist ziyaretlerine açmıştı. Ancak turistlerin bu turlarında yapılara ve bitkilere dokunması, eşya çıkarması yasak.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber