Çocukların yaşam beklentisi 20 ay kısaldı

Küresel Hava Durumu raporuna göre, 2017’de dünya genelinde görülen 5 milyon ölümün nedeni olan hava kirliliği bugün dünyaya gelen bir çocuğun ortalama yaşam beklentisini 20 ay kısalttı

Çocukların yaşam beklentisi 20 ay kısaldı

5 milyon ölümlü vaka

Sağlık Etkileri Enstitüsü “2019 Küresel Hava Durumu” raporunu yayımladı. Rapora göre, havadaki zehirli maddelere uzun süreyle maruz kalma sıtma, alkol, kötü beslenme ya da trafik kazalarına göre daha fazla insanın ölümüne neden oluyor. 2017’de Hindistan’da 1.2 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı hastalıklar sonucu öldüğüne dikkat çekilen raporda, 2017’de dünya genelindeki 5 milyona yakın ölümün hava kirliliğiyle bağlantılı felç, diyabet, akciğer kanseri ve kalp hastalıklarından kaynaklandığı vurgulandı.

Yine yoksul ülkeler...

Rapora göre, bugün doğan bir çocuğun yaşam beklentisi havadaki zehirli gazları uzun süreli soluması sonucu ortalama 20 ay azalıyor. Güney Asya’daki kirlilik çocukların yaşam süresinden 30 ay çalarken, Nijer, Kamerun, Nijerya gibi Afrika ülkelerinde bu süre 24 ay olarak kayda geçti. Gelişmiş ülkelerde ise bu süre 5 aydan az. Dünyada hava kirliliğine bağlı ölümlerin yüzde 41’i akciğer hastalıkları, yüzde 20’si tip 2 diyabet, yüzde 19’u akciğer kanseri, yüzde 16’sı kalp hastalığından kaynaklandı.

Koyun için iddiaya girip Ercan Kurt'un öldüğünü anons ettiler!Bolu'nun Mengen ilçesinde lokanta işleten Ercan Kurt'un yanında çalışan garson, arkadaşıyla bir koyun için iddiaya girip, belediye hoparlöründen patronunun öldüğü yönünde anons yaptırdı. Öldüğüne dair anonsu duyunca soluğu belediyede alıp, sağ olduğu yönünde ikinci bir anons yaptıran Ercan Kurt, korkarak lokantaya gelen yakınlarına tek tek durumu açıklamak zorunda kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber