Dünyada 7 Gün

Dünyada 7 Gün

Yunanistan ile Türkiye arasında bir "bahar havası"nın başlamasına yönelik umutlar, bir kaybolup, bir yeşerirken, gözler Ankara'nın, Hollanda'nın önerilerine vereceği cevaba çevrildi. "Bahar belirtileri" yaşanan bir başka yer olan Kıbrıs'ta ise, Rumların, dini ziyaret içen Türk tarafına kimseyi göndermeme kararı almasıyla sonbahara dönüştü.

Peru'da 126 gün devam ederek "yılan hikayesi"ne dönüşen Japon Büyükelçiliği'ndeki rehin alma olayı, askerlerin düzenlediği bir operasyonla son buldu. Cezayir, dehşet verici katliamlarla sarsılırken, IRA, İngiltere'deki seçimler öncesinde politikacıların ve halkın gözünü korkutmayı başardı. Bu arada Fransa'da aniden alınan erken seçim kararı, haftanın sürprizlerinden biriydi.

ÜNLÜ pop star Madonna, büyük servetine, Londra'da 4,5 milyon sterline aldığı Prens 7. Edward'ın evini de kattı. Geçtiğimiz hafta Londra'ya gelen Madonna, küçük kızı Lourdes'i de yanına alarak, şehrin ünlü emlakçılarından biriyle Batı Londra'daki eve geldi. Emlakçının verdiği bilgiye göre, birçok odası ve salonu bulunan ve içi tamamen antika eşyalarla dolu olan evi 35 dakika gezen Madonna, "Hayatımda gördüğüm en güzel ev" diyerek satın alınması talimatını verdi. Starın yakınları ise, Madonna'nın 6 aylık bebeği Lourdes'in Londra'da büyümesini istediğini, bu nedenle pek yakında yerleşmeyi planladığı kentte ev satın aldığını açıkladı. Madonna'nın evinde 9 oda, 9 banyo, kapalı yüzme havuzu, jakuzi ve sauna bulunduğu bildirildi. Emlakçılar evi daha önce Led Zeppelin'in ünlü starı Robert Plant ve aktris Jenny Seagrove'un da gezdiğini bildirdiler.

HOLLANDA'daki Hayvanları Koruma Derneği, Kraliçe Beatrix'e, "artık kürk giymeme" çağrısında bulundu. Dernek tarafından Hollanda Kraliçesi Beatrix'e gönderilen açık mektupta, Kraliçe'nin geçen yıl birçok gezisinde kürk giydiğinin dikkati çektiği belirtildi. Dernek yetkilisi Lieke Keller, birçok Hollanda vatandaşınca örnek alınan Kraliçe'nin yurtdışına yaptığı gezilerde bile kürk giymesinin, "rahatsızlık verici" olduğunu söyledi. Kraliyet Sarayı yetkilileri ise, Hayvanları Koruma Derneği'nin çağrısı konusunda, "Kraliyet Sarayı, 15 yıldan bu yana, koruma altına alınmış hayvanların kürklerini kullanmamaya özen göstermektedir" demekle yetindiler.

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, kargalarla mücadele için, av ruhsatlarının alınmasında karga başı zorunluluğu getirileceği bildirildi. Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulübü Sözcüsü Mustafa Gürsel, yayımladığı bildiride, önümüzdeki yıldan itibaren, av ruhsatı almak için, ya beş karga başı ya da beş milyon lira (karga başı 1 milyon lira) isteneceğini açıkladı. Gürsel, karga mücadelesinin, av hayvanları ve doğadaki kuşlarla tarımsal üretimi koruma açısından önemli ve gerekli olduğunu söyledi. Kamaz ve Saksağan türü kargaların, av hayvanlarına ve doğadaki birçok kuşa, yumurta ve yavrularını yemek suretiyle büyük zarar verdiğine işaret eden Gürsel, bu kargaların aynı zamanda tarım açısından da zararlı olduğunu, hatta kuzu ve oğlaklarla kümes hayvanlarına da saldırdığını kaydetti.

İNSANLIK tarihinin "en büyük nükleer kazası" olarak bilinen Çernobil faciası dün, 11. yıldönümünde yalnız Rusya'da tüm dünyada silahsızlanma yanlısı, çevreci sivil örgütlerin düzendikleri gösteri ve protestolarla anıldı. Çernobil faciasının, meydana geldiği 1986'dan bu yana 300 bin kişinin ölümüne yol açtığı biliniyor. Bu yetmezmiş gibi, nükleer madde kirliliğinin kalıcı etkileri dolayısıyla kaza, bugün de can almaya sürdürüyor. 26 Nisan 1986'da meydana gelen kaza sonrasında, eski SSCB ülkelerinde toplam 150 bin kilometre karelik bir alan nükleer maddeyle kirlendi. Rusya, Beyaz Rusya, ve Ukrayna'da bulunan, kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde yaklaşık 7 milyon kişi yaşıyor. Kaza, ölümüne yol açtığı kişiden çok daha fazlasında da kalıcı sakatlık ve hastalık bıraktı.

ABD'li psikoterapist Brad Blanton, yalan söylemenin sağlık için zararlı olduğunu açıkladı. Radical Honesty (Köklü Samimiyet) adlı bir kitap yazan Blanton, özellikle strese bağlı rahatsızlıkları olan kişilerin, ülser ve spastik kolon hastalarının ve uykusuzluk şikayetleri olanların, diğer kişilere oranla "daha yalancı" olduklarını belirtiyor. Pek çok kişinin "yalan ile vücudun durumu" arasında bir ilişki kurmadığını kaydeden Blanton, küçük yalanların biriktirilmesinin bir sağlık sorunu yarattığını ve bunun herkesin düşündüğünden daha önemli olduğunu ifade ediyor. Kitabında, "muhatap olunan kişiyi yaralamak korkusu ile gerçeklerin saklanması yoluna gidilmemesini" öneren Blanton'ın bu yaklaşımına ise bazı meslektaşları şüpheli bakıyor.

AMERİKALI Senatör Robert Kennedy'nin oğlu Michael Kennedy'nin başı, kendisine yöneltilen bir suçlamayla oldukça dertte. Daha önce yanlarında çocuk bakıcısı olarak çalışan bir genç kızın, The Boston Globe dergisine, Michael Kennedy'nin bundan beş yıl önce henüz 14 yaşındayken ilişkiye girdiğini açıkladı. Söz konusu genç kızın anlattıklarını, bazı komşuları da onaylayınca, savcılık Kennedy hakkında soruşturma başlatma kararı aldı. Henüz Michael Kennedy'ye bir suçlama yöneltilmediğine dikkat çeken yetkililer, 19 yaşındaki genç kız ve ailesinin polise bir bilgi vermediğini kaydetti. Kennedy, geçen hafta yaptığı açıklamada eşinden boşanacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler'in, ülkede başgösteren açlık tehlikesi nedeniyle yardım bulmaya çalıştığı Kuzey Kore'de silahlı kuvvetlerin kuruluşu ve eski diktatör Kim Il Sung'un doğum günü nedeniyle şenlikler düzenlenmesi tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı. Yaklaşık 50 bin çocuğun katıldığı şenliklerin 10 gün sürmesi beklenirken, Güney Kore hükümeti, yıldönümü kutlamaları için harcanan paranın milyonlarca doları bulduğunu öne sürdü. Ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları, bu gösterilerden şaşkına döndüğünü belirtirlerken, Kuzey Kore'ye yardım faaliyetlerinin bundan olumsuz etkilenebileceğini düşündüklerini belirtti.

MSB etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladıMilli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısının 653'e yükseldiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber