Dünyanın zirvesi Japonya’da buluştu

G20 Liderler Zirvesi Japonya’nın Osaka kentinde dün başladı. ABD Başkanı Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi ve Avrupalı liderlerin yaptığı görüşmelerde öncelikli olarak ekonomik anlaşmazlıklar masaya yatırıldı. Zirvede bugün küresel ısınma ve iklim değişikliği ele alınıyor

Dünyanın zirvesi Japonya’da buluştu

Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da iki gün sürecek G20 Liderler Zirvesi, dün Başbakan Şinzo Abe’nin konuk liderleri karşılaması ve aile fotoğrafı çekilmesiyle başladı. G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Osaka’da bulunan G20 üyesi ve davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bazı uluslararası kuruluşların temsilcileri, zirvenin yapılacağı INTEX Osaka Fuar Merkezi’nde Japonya Başbakanı Abe tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından Başbakan Abe ve aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de bulunduğu konuk heyet başkanları, G20 Liderler Zirvesi aile fotoğrafı için hazırlanan platformda toplu halde poz verdi. Karşılamanın ardından liderler, “Dijital Ekonomi” temalı özel etkinliğe katıldı. Bu etkinlikten sonra zirvenin ilk oturumu “Küresel Ekonomi, Ticaret ve Yatırımlar” temasıyla düzenlendi.

Zirvenin ikinci ve son günü, “Kadının Güçlendirilmesi” temasıyla yapılacak özel oturumla başlayacak. İkinci gün öğleden sonra, liderlerin “İklim Değişikliği Çevre ve Enerji” temalı zirvenin son oturumuna katılması planlanıyor. Dünyanın dört bir yanından, 2 binden fazla gazetecinin takip ettiği zirveye, 19 lider ve aralarında Avrupa Birliği’nden de delegelerin yer aldığı 30 bin kişi katılıyor. Osaka’da zirveye karşıtı protestolara karşı ve liderleri korumaya yönelik geniş güvenlik önlemleri alındı. Zirve süresince 32 binden fazla kolluk kuvveti görev yaparken, şehirde zirvenin yapıldığı INTEX Osaka Fuar Merkezi çevresi ve ana yollar trafiğe kapatıldı. Toplu taşımayı da etkileyen güvenlik önlemleri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

‘Seçimlerimize müdahale etme’

ABD Başkanı Donald Trump, zirvede sırasıyla Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmeler gerçekleştirdi. Trump’ın ajandasında ikili ticari ilişkiler ve İran konusu öne çıktı. Trump’ın daha sonra Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşme ilginç bir ana sahne oldu. Görüşme öncesi liderler basına poz verirken bir gazeteci, Trump’a “Rusya’nın ABD seçimlerine yönelik müdahalesini gündeme getirecek misiniz?” sorusunu yöneltti. Trump bu soruya “Evet, elbette” diye yanıt verdi. Trump daha sonra Putin’e “Seçimlerimize müdahale etme” dedi. Bu sözlerin tercüme edilmesini Putin gülümseyerek karşıladı.

Zirve boyunca İran ile ilgili konuları da ele alacaklarını kaydeden Trump, “Acelemiz yok, zamanı istedikleri gibi kullanabilirler. Kesinlikle bir zaman baskısı yok. Umarım bir sonuç verir. Sonuç verirse çok iyi, vermezse ne olacağını zaten duyacaksınız” diye konuştu. Putin ise “Helsinki’deki görüşmeden bu yana birbirimizi uzun süredir görmüyoruz. Doğru, çalışanlarımız çalıştı ve bize Helsinki’de kararlaştırdıklarımıza devam etmek için iyi bir fırsat verdi. Bu yüzden her iki tarafa da teşekkür ederim” dedi.

Görüşmeyle ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ile Trump’ın Suriye’yi ele aldıklarını belirterek, “İki lider uluslararası ilişkileri, Suriye’yi ve İdlib’deki durumu görüştü. Bu bağlamda Türkiye hakkında da konuştular” dedi.

Dünyanın zirvesi Japonya’da buluştu

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber