Eziklik bitiyor

Eziklik bitiyor

Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye'yi 21. yüzyıla bir 'dünya devleti', başı dik ve özenilen bir ülke olarak taşımayı hedefledikelrini açıkladı

DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem, hedefinin Türkiye'yi 21. yüzyıla bir dünya devleti olarak taşımak olduğunu belirtirken, dünya devleti kavramını, "sürekli başkalarına özenen değil, başkalarının ona özendikleri bir Türkiye" olarak tanımladı.
Cem, dün düzenlediği basın toplantısında dış politikanın temez çizgilerini açıkladı ve "iddialıyız" diye konuştu. Türkiye'nin dünyadaki yeri ve Avrupalılığı üzerine yapılan tartışmaları doğru bulmadığını belirten Cem, "Türkiye yedi yüzyıldan beri zaten Avrupalıdır. Kendi Avrupalılığını yabancı ülkelere tescil ettirmek gibi bir sorunu yoktur" dedi. Cem, bakanlığının yeni ekonomik açılımların siyasal altyapısını geliştireceğini, Hindistan, Rusya ve Çin benzeri büyük ölçekli ekonomilerle daha yakın ilişkilerin temellerinin oluşturulacağını söyledi. Cem, Hazar petrollerinin dünya piyasalarına taşıyacak ana boru hattının Türkiye üzerinden geçmesinin sağlanmasının öncelikli bir hedef olacağını belirtti.

Yeni ekonomik açılımların AB'yle ilişkilere alternatif olmadığını vurgulayan Cem, bu konunun kendisinin ve hükümetinin öncelikleri arasında yer alacağını söyledi. AB'yi Türkiye'ye karşı haksız, adil ve iyi hiyetli olmayan bir yaklaşım içinde gördüğünü belirten Cem, AB'ye tam üyelik hakkının en kısa zamanda elde edilmesi için her türlü gayretin gösterileceğini kaydetti. Bununla birlikte Dışişleri Bakanı bu konuda saplantı içinde bulunulmayacağını da ekledi.
Türkiye'nin insan hakları ve demokratikleşme konularında eksikliklerini sadece AB için değil Türk insanının menfaati için de gidermesi gerektiğine dikkat çeken Cem, bu konuyla ilgili olarak bakanlık tarafından hazırlanan bir çalışmayı önümüzdeki günlerde Başbakan ve insan haklarından sorumlu devlet bakanına sunacağını bildirdi.
Basın toplantısında Kıbrıs'la ilgili olarak iki taraf arasında varılan mutabakatlara dikkat çekmekle yetinen Cem'in açış konuşması olarak basına dağıtılan metinde bütünleşme sürecini anımsattı.
Partisinin muhalefetteyken Kuzey Irak'a ilişkin olarak hazırladığı raporun ne ölçüde bakanlığın politikasına yansıtılacağı yönünde bir soruyu yanıtlayan Cem, DSP'nin ve genel başkanı Ecevit'in dış politikaya ilişkin olarak büyük deneyime sahip bir kişilik ve oluşum olduğunu söyledi. Cem, Kuzey Irak raporunun kamuoyunda büyük kabul gördüğünü ve kendisinin bir sorununun olacağını sanmadığını belirtti.

Berberi 'kadına neden baktın?' diyerek dövdülerAdıyaman'da, erkek kuaförü Hasan Hekimoğlu, iş yerine gelen şüpheliler tarafından bir kadına baktığı iddiası ile sopalarla dövüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber