Gerilimde kritik saatler

Washington ile Tahran arasındaki kriz sürerken, İran dini lideri Hamaney ABD’ye meydan okudu, buna karşılık Cumhurbaşkanı Ruhani ise uzlaşı çağrısı yaptı. İran’ın, bugün nükleer anlaşma kapsamında kendisine tanınan uranyum zenginleştirme miktarını aşması sonrası neler olacağı merak konusu

Gerilimde kritik saatler

Washington ile Tahran arasındaki kriz giderek derinleşirken, İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ABD ile ülkesi arasında yaşanan gerilimle ilgili yine Washington yönetimini suçladı. Hamaney, başkent Tahran’da yaptığı konuşmada, baskıyla sonuca varamayan ABD’nin başka yollar aradığını ifade etti. Hamaney, ABD’nin İran’a yönelik son yaptırımlarının “zalimce” olduğunu belirtirken, “ABD’nin müzakere önerisi aldatmacadan başka bir şey değil. Düşman baskıyla bir sonuca varamayınca, İran halkını saf bir millet yerine koyarak, ‘İran halkı kalkınmalıdır’ diyor. Tabii ki bu millet kalkınacaktır ama siz olmadan. Ve sizin yaklaşmamanız şartıyla...” ifadelerini kullandı.

Şah Muhammed Rıza Pehlevi döneminde ABD ve İngiltere’nin İran üzerindeki etkisini hatırlatan Hamaney, “O bedbaht dönemde (Şah dönemi) İran milletinin geri kalmasına sebep sizdiniz. Şimdi de sizin varlığınız, İran’ın geri kalması ve ilerlemesinin durmasından başka bir sonuç vermeyecektir” dedi. ABD’nin müzakere önerisini “silah bırakma ve İran’ın (bölgedeki) etkisinin yok olması” olarak değerlendiren Hamaney, ABD’nin müzakereyle ülkesini silahsızlandırmayı ve etki alanını yok etmeyi hedeflediğini, böylece İran’a her istediğini yapma durumuna gelebileceğini savundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazartesi günü açıkladığı İran’a yönelik yeni yaptırımlar, Hamaney’i de hedef alıyor.

Uzlaşı çağrısı

Hamaney’in sert açıklamalarına karşın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ve ABD’ye uzlaşma çağrısı yaptı. Ruhani, “ABD ve AB ülkelerine sesleniyorum: Anlaşmaya ve vaatlerinize dönün. Çünkü bu bizim, sizin, bölgenin, kanunların, uluslararası kuruluşların ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın çıkarına olacaktır. Vaatlerinize dönüşünüz ortak çıkarlara ulaşmanın en kısa yoludur” ifadelerini kullandı.

ABD’lilerin seçtiği yolun yanlış olduğunu ve AB ülkelerinin de nükleer anlaşma konusunda adım atmamalarının doğru olmadığını savunan Ruhani, konuştuğu birçok dünya liderinin ABD Başkanı Donald Trump’ın kendi iç kamuoyuna yönelik politika yürüttüğünü ve onun dikkate alınmaması gerektiğini söylediklerini aktararak “Trump nevi şahsına münhasır bir kişi ise bizim kusurumuz nedir? Biz bir anlaşma imzaladık” dedi. Ruhani, İran’ın düşürdüğü ABD’ye ait İHA ile ilgili olarak da “Bölgede çatışma ve savaş istemiyoruz ancak ülkemizin saldırıya uğramasına da izin vermeyeceğiz. Eğer sınırlarımız ihlal edilirse bu kırmızı çizginin aşılması demektir ve biz de buna karşı koyarız” ifadelerini kullandı.

‘İkna edeceğiz’

Öte yandan krizin dindirilmesi için üçüncü ülkelerin çabaları da sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bölgedeki gerilimin son bulması için ABD ile İran’ı diyalog kurmaya ikna edeceklerini belirtti. Lavrov, “ABD ve İranlı mevkidaşlarımızı tehlikeli durumdan uzaklaşma ve medeni bir şekilde diyalog ile sorunlarını çözmeye ikna edeceğiz. Elbette bu; ültimatom, yaptırım ve şantaj politikasına son verilmesi anlamına geliyor” dedi.Diyalog yolunun seçilmemesi halinde bölgede güç kullanma noktasına gidileceğine işaret eden Lavrov, “Bu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika için felaket olacak, uluslararası kriz meydana gelecek” ifadelerini kullandı.

Gerilimde kritik saatler
İran bugün sınırı aşacak!

İran, nükleer anlaşma çerçevesinde belirlenen 300 kilogram uranyum stok sınırının bugün aşılacağını ve uranyum zenginleştirme işlemlerinin hızlandırılacağını duyurdu. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarına verilen sürenin dolmasının ardından zenginleştirilmiş uranyum miktarını artıracaklarını açıkladı. Bugünden itibaren uranyum zenginleştirme işlemlerini hızlandıracaklarını ifade eden Kemalvendi, İran’ın attığı adımların nükleer anlaşma çerçevesinde atıldığını sözlerine ekledi. Kemalvendi, 17 Haziran’da yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin anlaşmayı korumaya güç yetiremediğini belirterek, “İran daha fazla beklemeyecek. Bugünden itibaren 10 gün sonra 300 kilogramdan fazla zenginleştirilmiş uranyum üretilecektir” ifadelerini kullanmıştı. İran, nükleer anlaşma metninde, “Yaptırımların geri getirilmesi halinde ya da taraflardan birinin anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmediği durumda İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tamamen ya da kısmen durdurabileceğini” ifade eden 26 ve 36’ncı maddeyi esas aldığını belirtiyor. Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018’de, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek, İran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber