Hong Kong’da eylemcilere yine sert müdahale

Hong Kong’da Çin karşıtı protesto gösterileri devam ediyor. Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde suçluların Çin’e iadesi tasarını protesto eden göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. Protestolar dün de binlerce hükümet karşıtı göstericinin katılımıyla devam etti. Binlerce kişi “Bağımsız Hong Kong, Demokrasi şimdi” sloganlarıyla yürüyüş yaptı.

Hong Kong’da eylemcilere yine sert müdahale

Göstericilerden bir grup, Ngau Tau Kok Polis Karakolu yakınlarında bambu, çöp kutusu ve plastiklerle bariyer kurdu. Bir süre sonra barikatın gerisinde toplanan protestocular, “Gangster polis” sloganları atarak eylemlerini sürdürdü. Hem karakolun önünde hem de göstericilerin protesto güzergahında barikat kuran polis ekipleri, eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Bu sırada polis ile bazı göstericiler arasında arbede yaşandı. Karakolun önünden kaçan göstericiler başka bir noktada toplandı. Göstericiler önceki protestolarda olduğu gibi ABD ve İngiltere bayrakları açtı.

Protestocular, hükümetin suçluların iadesi tasarısının tamamen iptal edilmesini de içeren 5 talebe karşılık vermesi çağrısında bulundu.

Öte yandan önceki gece protestocular Hong Kong Limanı’nda bir araya gelerek el ele tutuşup 40 kilometrelik bir “insan zinciri” oluşturdu. Kentte hafta içi hükümet karşıtı üç protestocu bıçaklanmıştı.

Pentagon'dan açıklama: Daha önce bu seviyede görmemiştikABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco'nun tesislerine yönelik saldırıyı "karmaşık" ve "koordineli" olarak tanımlayarak, "Saldırı çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber