İnsan hakları örügütü ABD'den açıklama istedi

İnsan hakları örügütü ABD'den açıklama istedi

İnsan Hakları İzleme örgütü, ABD hükümetinden, gizli belgeleri Wikilieaks’e sızdırmakla suçlanan asker Bradley Manning’in son derece sınırlayıcı, cezalandırıcı ve onur kırıcı koşullarda tutulmasının nedenlerini kamuoyuna açıklamasını istedi.

Eski askeri istihbarat uzmanı 23 yaşındaki Manning, başlangıçta yüzbinlerce gizli yazışmayı kendi bilgisayarına aktarmakla suçlanıyordu, ancak bu ay hakkında 22 yeni suçtan dava açıldı.

Manning, geçen sene temmuzda Virginia’daki Quantico üssüne sevkinden beri azami güvenlik gözetimi ve kendine zarar verme kapasitesine sahip tutuklular için uygulanan "yaralamanın önlenmesi" (POI) statüsü altında tutuluyor.

Bradley Manning, bu statü ve koşullar altında tutulmasının uygunsuz ve kuraldışı olduğu gerekçesiyle itirazda bulunmuştu. Manning ayrıca, tecrit koşullarında tutulduğunu ve hücrede egzersiz yapmasına izin verilmediğini söylüyor.

2 Marttan itibaren intihar izleme prosedürünün sıkılaştırıldığı ve Manning’in gece pijama giymesine izin verilmediği savunuluyor. Uygulamanın başladığı ertesi sabah Manning, hücresinin girişinde elleri yanında çıplak vaziyette durmaya zorlandığını ve dakikalar sonra iç çamaşırlarının ve diğer giysilerinin geri verildiğini söyledi. Manning’e, daha sonra yırtması zor bir "intihar gömleği" verildiği belirtildi.

Manning’in defalarca yaptığı itiraz üzerine askeri doktorların kendisinin POI statüsünden çıkarılmasını önerdikleri kaydedildi.

Bradley Manning’e yöneltilen, arasında düşmana yardımın da bulunduğu bazı suçların idam cezası ile sonuçlanabileceği ifade ediliyor.

81 ildeki 90 bin camide şehitler için sela okunduFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminde birlik ve beraberliğin sembolü selalar, bu gece Türkiye  genelinde 90 bin camide tekrar okundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber