Irak’a insan hakları suçlaması

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Iraklı güvenlik güçlerini, DAEŞ üyesi olduklarını tahmin ettikleri kişilerin ailelerini topluca cezalandırmakla suçladı. Örgüt, Iraklı yetkililerin, DAEŞ’e üye oldukları düşünülen kişilerin ailelerini, tamamen tecrit edilmiş “rehabilitasyon” kampına gönderdiğini de savundu.

Irak’a  insan hakları suçlaması

HRW Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih, “Iraklı güvenlik güçleri, akrabalarının eylemleri nedeniyle ailelerinin tamamını cezalandırmamalı” derken, bu muamelenin “savaş suçu” niteliği taşıdığını bildirdi. Lama Fakih, bunun DAEŞ’den geri alınan bölgelerde barış ortamı oluşturma çabalarını sabote etmek anlamına geldiğini de kaydetti. Örgüt, Musul operasyonu ardından en az 170 ailenin dışarıya tamamen kapalı ıslah evlerine yerleştirildiğini belirtti. HRW, kampta seyyar hastane bulunduğunu fakat sağlık hizmetinin çok sınırlı olduğunu bildirirken, 10 kadın ve çocuğun kampa getirilirken ya da kampta hayatını kaybettiğini bildirdi.
Irak güvenlik güçleriyse, ailelerin DAEŞ terör örgütüyle ilgisi bulunmadığının anlaşılması halinde, bu kişilerin serbest bırakılacağını ifade etti. Irak, ölümlerle ilgili açıklama yapmadı.

DAEŞ’ten yeni hamle

Terör örgütü DAEŞ’in, Musul’u kaybettikten sonra Ninova bölgesinde yer alan Telafer’e yoğunlaştığı ve burayı “halifelikten bağımsız bir devlet” ilan ettiği bildirildi. Irak’tan yayın yapan “El Sumaria” televizyonunun haberine göre, Telafer’deki DAEŞ liderlerinin, kasabayı “bağımsız bir devlet” ilan etmeleri sonrası “emirlerine uymayanları katı bir biçimde cezalandırmakla” tehdit ettiğini söyledi. Kaynakların anlattığına göre, Telafer şu anda Arap ve yabancıların elinde, yerel idarecilerin yönetimde hiçbir rolü bulunmuyor.


Köpeği silahla öldürüp balkondan atan caniler yakalandıKadıköy'de bir köpeğin silahla vurularak balkondan aşağıya atıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. Binanın yakınında silahla öldürülen köpeğin leşi bulunurken, olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişiye çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol hükümleri uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber