İran petrol tankeri Cebelitarık’ta yakalandı

İngiltere’ye bağlı olan, İspanya’nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi hükümeti, Suriye’ye ham petrol götürdüğünden şüphelenilen bir tankeri durdurdu. Cebelitarık Özerk Hükümet Başkanı Fabian Picardo, Suriye’ye ham petrol götüren bir tankeri durduklarını, gemi ve yükünün alıkonulduğunu bildirdi.

İran petrol tankeri Cebelitarık’ta yakalandı

“Grace 1” adlı geminin, Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulduğunun altını çizen Picardo, “Grace 1’in Suriye’de Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına inanmak için geçerli sebeplerimiz var. Bu rafineri, Suriye’ye karşı AB yaptırımlarına tabi bir işletmeye ait” ifadesini kullandı. AB, Suriye’ye karşı yaptırım kararını 2011 sonunda alırken, petrol ambargosunu da içeren yaptırımlarını 1 Haziran 2020’ye kadar uzatmıştı.

Öte yandan Reuters ajansının ulaştığı verilere göre, gemideki petrol İran’a ait. Bu durumda sadece Suriye’ye yönelik ambargo değil, İran’a yönelik petrol ihracatı ambargosu da delinmiş oluyor. Buna karşın gemideki belgeler petrolün Irak’ta doldurulduğunu gösteriyor. Tankerin İran’dan Suriye’ye gitmek için daha yakın Süveyş kanalını kullanmak yerine Afrika’yı güneyden dolaşarak Akdeniz’e girdiği de ortaya çıktı.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber