İsrail Türkiye'den özür diledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilediğini açıkladı. Netanyahu: "Mavi Marmara baskını ilişkileri bozduğu için üzgünüm" dedi.Başbakan Erdoğan İsrail'in özrünü kabul etti. İsrail Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine tazminat ödemeyi de kabul etti.

İsrail Türkiye'den özür diledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Mavi Marmara saldırısındaki hatalarından ötürü Türkiye’den özür dilediği bildirildi.

Netanyanu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Mavi Marmara saldırısından ötürü duyduğu pişmanlığı dile getirdi ve "trajik sonuçların" kasti olmadığını söyledi.

Saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle İsrail’in "pişmanlığını ifade ettiğini" belirten ve tazminat ödeme sözü veren Netanyahu, saldırıda "operasyonel hatalar" olduğunu kaydetti.

İsrail'in Mavi Marmara baskınında yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat ödemeyi de kabul ettiği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları İsrail'in özür dilediğini doğrularken Türkiye'nin İsrail'in özrünü kabul ettiği haberleri geliyor.

İsrail Kanal 2 TV Dış Haberler Müdürü Arad Nir:

Anladığım kadarıyla en azından her iki taraf tarafından da kabul edilmiş bir metin. İsrail Başbakanı'ndan gelmiş bir haber. Beyaz Saray'dan da bilgi geldi. Bu bir özür. Ölüme yol açan hatalar nedeniyle özür dileniyor. İsrail'in sivilleri öldürme gibi bir geleneği yoktur ama olaydan hemen sonra Başbakan Netanyahu zaten üzüntüsünü dile getirmişti. Her iki taraf da anlaşmaya varamamışlardı. Gereksiz gerginlikler yaşandı. Keşke özür dileme olayı 3 sene önce olsaydı. Bizim bir lafımız var, onu kullanmak istiyorum: Hiç yoktan iyidir.

Amerikalı yetkiler de doğruladı

Amerikalı yetkililer de, Air Force One uçağında yaptıkları açıklamada, Netanyahu’nun Mavi Marmara saldırısındaki hatalarından ötürü Türkiye’den özür dilediğini söyledi.

Bu gelişmeden önce sürpriz telefon görüşmesi

ABD Başkanı Barack Obama, ”bölgesel barış ve güvenliği ilerletmek için Türkiye ile İsrail arasındaki olumlu ilişkilerin yeniden tesisine büyük önem verdiklerini” bildirdi.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki telefon görüşmesinden memnuniyetini ifade etti.

ABD’nin hem Türkiye hem de İsrail ile yakın ortaklıklarına derinden önem verdiğini belirten Obama, şunları kaydetti: ”Bölgesel barış ve güvenliği ilerletmek için Türkiye ile İsrail arasındaki olumlu ilişkilerin yeniden tesisine büyük önem veriyoruz. İki lider arasındaki bugünkü görüşmenin, onları bu konuda ve bir dizi diğer zorluk ve fırsatta daha derin işbirliğine girmeleri için imkan sağlayacağından umutluyum”.


İşte İsrail'in resmi açıklaması
Başbakanlık akşam saatlerinde resmi internet sitesine “İsrail’in Açıklaması”nın Türkçe çevirisini de koydu.
Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında bugün yapılan telefon görüşmesinde tarafların üzerinde mutabık kalmış oldukları açıklama metinleri aşağıda sunulmaktadır” denildi ve iki ülkenin resmi açıklamalarına yer verildi. "İsrail’in Açıklaması" şu şekilde:
“Başbakan Netanyahu bugün Türkiye Başbakanı Erdoğan’la telefonda konuşmuştur. Başbakan Netanyahu Başbakan Erdoğan’a, Başkan Obama’yla bölgesel işbirliği ve Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemi konusunda yararlı görüşmelerde bulunduklarını belirtmiştir. (Başbakan Netanyahu) İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde bozulmasından üzüntü duyduğunu ve bölgede barış ve istikrarı ilerletmek için aralarındaki farklılıkları gidermeye kararlı olduğunu bildirmiştir. Başbakan Netanyahu, Başbakan Erdoğan’ın bir Danimarka gazetesine yakın zamanda verdiği mülakatı gördüğünü ve sözlerini takdir ettiğini söylemiştir. Mavi Marmara hadisesinin trajik sonucuna İsrail tarafından isteyerek yol açılmadığını ve İsrail’in, can kaybı ve yaralanmalardan üzüntü duyduğunu belirtmiştir. İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, Başbakan, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail’in Türk halkından özür dilediğini kaydetmiş ve tazminat/ademi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda mutabık kalmıştır. Başbakan Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmaya devam etmek konusunda mutabık kalmıştır.”

TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMASI
Başbakanlık, “Türkiye’nin Açıklaması” başlığı altında, daha önce yapılan açıklamada küçük redaksiyonlar yaparak şu metni yayımladı:
“Başbakan Erdoğan bugün İsrail Başbakanı Netanyahu’yla telefonda konuşmuştur. Kendisine, Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini söylemiştir. Bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. Türkiye’nin, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelemiştir. Başbakan Netanyahu, İsrail tarafından Mavi Marmara hadisesiyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş; Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir. İki Başbakan tazminat/âdemi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır. Başbakan Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dâhil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kalmıştır.”
Başbakanlık ayrıca, uluslararası kamuoyu için yapılan açıklamaların İngilizce metinlerini de yer verdi.

İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ABD basınında geniş yankı buldu
İsrail’in Mavi Marmara saldırısından dolayı Türkiye’den özür dilemesi Amerikan basınında geniş yankı buldu.
CNN televizyonu, gelişmeyi son dakika olarak duyururken, İsrail’in özrü, birçok gazetenin internet sitesinde de manşet haberler arasında yer aldı.
CNN’in haberinde, Erdoğan-Netanyahu telefon görüşmesinin, Netanyahu’nun, İsrail’den ayrılışının hemen öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Ben Gurion Uluslararası havaalanında yaptığı görüşme sırasında düzenlendiği belirtildi.
Haberde, bu gelişmenin, her iki ülkenin müttefiki olması itibariyle ABD için önem taşıdığına dikkati çekildi.
Washington Post gazetesi de, gelişmeyi internet sitesinin ilk sırasına yerleştirdi. Gazete, Obama’nın, Erdoğan ile Netanyahu arasındaki telefon görüşmesini organize ederek, İsrail’den, ”yıllardır barıştırmaya çalıştığı iki bölgesel gücü bir araya getirdikten” sonra ayrıldığını yazdı.
Gazetenin haberinde, Obama’nın, Mavi Marmara saldırısından bu yana, Netanyahu’dan bu tür bir özür yayınlamasını istediği, ancak Netanyahu’nun bugüne kadar bunu reddettiği belirtildi.
Habere göre, Obama ile seyahat eden Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililer, Obama’nın hafta içindeki görüşmeleri sırasında Netanyahu’ya, Erdoğan’a telefon açmasının önemini dile getirdiğini söylediler.
Los Angeles Times gazetesinin haberinde de, Netanyahu’nun, Obama’nın yanında Türkiye’den özür dilemesinin, iki eski müttefik arasında diplomatik ilişkilerin tekrar normale dönmesinin yolunu açtığı kaydedildi.
USA Today de, konuyla ilgili haberinde, İsrail Başbakanı’nın, Obama’nın çağrısı üzerine Türkiye’den özür dilediğine işaret edilerek, görüşmeyi Obama’nın ayarladığına ve görüşme yapılırken de Netanyahu’nun yanında olduğuna değinildi.

Kürtajı kabul etmeyen hamile eski sevgilisine arkadaşıyla dehşeti yaşattıAdapazarı'nda 7 aylık hamile F.A., sokak ortasında kapkaççı sandığı kişinin saldırısına uğradı. Kadının çantasının, içinden bir şey alınmadan çöpe atılmasından ve dövülmesinden şüphelenen polis, eski sevgilisini takibe aldı. Yapılan araştırmada Taner Oktay K.'nin, aynı fabrikada çalışan arkadaşı Ümit Ö.'ye 35 bin TL vererek, kendisinden olan bebeğin düşmesi için eski sevgilisini dövdürdüğü ortaya çıktı. F.A.'nın, daha önce kürtajı kabul etmediği öğrenildi. Gözaltına alınan Taner Oktay K. ve Ümit Ö., adliyeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber