İzmir'de aşk Tahran'da ölüm

İran’da direnişin sembolü haline gelen Nida, yetkililerin gösterilerde ölenler olabileceğini düşünerek önceden hazırlattığı bir mezara gömüldü. Nişanlısı, Nida ile birkaç ay önce İzmir’de tanıştığını söyledi

İzmir'de aşk Tahran'da ölüm


İran’da Mahmud Ahmedinecad’ın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu protesto edenler için önceden mezar yerleri hazırlandığı ortaya çıktı. Geçen cumartesi Tahran’daki sokak gösterilerinde Besic militanları tarafından vurularak öldürülen ve son nefesini verdiği anları internetteki paylaşım sitelerinde tıklanma rekoru kırarak direnişin sembolü haline gelen Nida Ağa Sultan adlı genç kızın nişanlısı Caspian Makan, İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Farsça yayın yapan te- levizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Nida’yı Tahran’ın güneyindeki Beheşti Zehra Mezarlığı’na defnettik. Yetkililer cenazeyi buraya gömmemizi istedi. Gösterilerde ölenler olacağını öngörerek özel mezar yerleri ayırmışlardı” dedi.
37 yaşındaki foto muhabiri Makan, nişanlısı Nida’nın gömülü olduğu mezarlığın fotoğrafını çekerek internetteki bazı sitelere koydu. Makan, İranlı yetkililerin Nida için camide mevlit okutulmasını yasakladığını iddia etti.

Özgürlük meleği
Dünya medyası tarafından “özgürlük meleği” olarak anılan Nida’nın nişanlısı Makan, Amerikan AP ajansına verdiği röportajda da, genç kızla Türkiye’de tatil yaparken tanıştıklarını söyledi. Caspian Makan, birkaç ay önce İzmir’de tanıştığı Nida’yla evlenmeyi planladığını belirtti.
27 yaşındaki Nida’nın teoloji okurken bu bölümden ayrılıp müzik bölümünde okumaya ve piyano çalmaya başladığını anlatan Makan, Nida’nın Mevlana Celaleddin Rumi ile Amerikalı şair Robert Frost’un şiirlerini çok sevdiğini ifade etti.

Vurulmama değer
Makan, “Nida, tek bir şey istediğini söylüyordu. İran halkı için demokrasi ve özgürlük istiyordu” dedi. Tutuklanabileceği ya da vurulabileceği gerekçesiyle Nida’yı gösterilere katılmaması için ikna etmeye çalıştığını söyleyen Makan, “Onu sokağa çıkmaktan vazgeçirmeye çalıştım. Gazeteci olduğum için göstericilere karşı çok fazla acımasız davranış gördüm. Ama Nida, ‘Kalbimden vurulsam da gösterilere katılmamıza değer’ dedi. Maalesef aynen bu şekilde öldü, kalbinden ve akciğerinden vuruldu ve 5-6 dakika sonra da öldü” diye konuştu.
Öte yandan İranlı muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi, seçimlerdeki usulsüzlük ve hilelerle ilgili raporunu dün gece yayım- layarak “hakikat komisyonu” kurulmasını talep ederken, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in isteği üzerine seçimlere ilişkin itiraz süresi 5 gün uzatıldı.

Nida’nın nişanlısı Caspian Makan’ın çektiği fotoğrafta Beheşti Zehra Mezarlığı’nda kazılan mezarlar görülüyor.


Özel mahkemede yargılanacaklar
İran’da protesto gösterilerine katılanların özel mahkemelerde yargılanacakları belirtildi. Yargı Erki’nden üst düzey yetkili İbrahim Raisi, gözaltına alınanların yargılanması için özel mahkemeler oluşturulduğunu doğruladı. Devlet radyosuna konuşan Raisi, “Ayaklanmaya katılanlar başkalarına ibret olacak şekilde ele alınmalı. Yargı bunu yapacak” dedi. Yargı Erki iktidarı da elinde tutan din adamlarının kontrolünde.
Bu arada, İran’daki seçimi izleyen Amerikan Washington Times gazetesinin Yunan asıllı muhabiri Tahran’da gözaltına alındı. İran Kültür Bakanlığı’nın Dış Basın Genel Müdürü Muhsin Mukaddeszade, Fars ajansına verdiği demeçte, gözaltına alındığını belirttiği gazetecinin birçok kez farklı basın yayın kuruluşları için İran’a geldiğini, ancak bu kişinin ne suç işlediğini bilmediğini söyledi.
İran’ın önceki gün iki İngiliz diplomatını sınır dışı etmesinin ardından İngiltere de dün buna misilleme olarak iki İranlı diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı.

Obama’dan Nida’ya övgü
ABD Başkanı Barack Obama, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İran yönetimini sert bir dille kınarken, vurularak öldürülen Nida için şu ifadeleri kullandı:
“Seslerinin duyulmasını ve oylarının sayılmasını isteyen binlerce İranlının sessiz ve vakur yürüyüşüne tanık olduk. Ama hepsinden öte, gaddarlığa ve tehditlere karşı koyan cesur kadınları ve sokak ortasında kan içinde ölen genç bir kadını gördük. Bu acı ne kadar taze olursa olsun bildiğimiz bir şey var: Adalet için ayağa kalkanlar her zaman tarihin doğru tarafındadır.”

Moskova’nın desteği
Bu arada Rusya yönetimi, İran’da seçim sonrası başlayan karmaşanın “bu ülkenin iç sorunu” olduğunu belirterek, tartışmalardan uzak durdu ve Mahmud Ahmedinecad yönetimine destek verdi.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber