Kaçırılan Türk işçiye ABD'den rekor tazminat

Amerikan KBR firmasına bağlı, Irak’ta taşeron olarak iş yapan bir Türk Firması adına çalışırken 6 yıl önce kaçırılan Türk işçisi Güngör Özkalp’ın ailesine, Amerikan AIG sigorta firması yaklaşık 400 bin TL tazminat ödeme kararı aldı. Güngör Özkalp, Irak’a gittikten kısa bir süre sonra kaçırılmış ve Dışisleri Bakanlığı’nın tüm girişimlerine rağmen, fidye isteyen kişilerle kısa bir süre sonra iletişim kesilmişti.

Güngör Özkalp’ten haber alamayan ailesinin yasal haklarını öğrenmek için daha önce Irak’ta babasını kaybeden ve annesine ABD’den sigorta bağlatan Musa Günday’ın izlediği prosüdürle ABD’den yasal haklarını benzeri şekillerde aldığı öğrenildi.

ANKA’ya konuyla ilgili açıklama yapan Günday, ailenin kendisine ulaşmasının ardından dul eş Fatma Özkalp için Amerıkan işci bakanlığına müracatta bulunduğunu belirterek, ABD firmasının sigorta şirketi AIG’e dosyaları yolladığını söyledi. Günday, "AIG kendisinde Güngör Özkalp’ın dosyası ve sigorta poliçesi olmadığından dosyayı reddetmesi üzerine ABD’de dava açıldı. Bir süre sonra bulduğumuz poliçe ile tekrar müracaat ettiğimizde AIG dosyayı ve sigortayı kabul ederek gerekli süre tamamlandıktan sonra aileye geriye dönük ödeme ve maaş bağlandı. 24 ay sonrada kalan mebla toplu olarak ödenecek" dedi.

AİLELER HAKLARINI BİLMİYOR PARALAR ABD ŞİRKETLERİNİN CEBİNDE KALIYOR

Günday, "Bu durum ülkemizde iş hukukunu ilgilendirdiğinden Ankara Barosu’na kayıtlı avukat Ayhan Özcan tarafından da Türk firmasına karşı maddi ve manevi tazminat davası da açıldı. Irak’ta hayatını kaybeden işçilerin aileleri yasal haklarını bilmediğinden tahsil edilemeyen veya sigorta firmaları tarafından reddedilen davalar yüzünden işci ailelerin alacakları, Ameikan şirketlerinin cebine kalmakta. Bu ailede olduğu gibi 6 yıldır sosyal güvencesi olmayan dul eş Fatma Özkalp gibi mağdurlar ve onların çocukları bu sorunlarla tek başına mücadele etmektedir" dedi.

-IRAK İŞGALİNİN GÜNDEMDEN DÜŞMESİYLE MAĞDUR AİLELER DE UNUTULDU

Günday, Irak işgalinin gündemden düşmesiyle birlikte Irak mağduru ailelerin de unulduğunu belirterek, "Sigortaları reddeden dünyanın en büyük şirketleri ve ailelere belge vermeyen Türk firmalarının bu konuda yaptığı haksızlığın önüne geçebilmenin tek yolu ailelerin birlik içerisinde tüm hakları için mücadele etmeleri gerekmektedir. Irak’ta 26 vatandaşımız kaçırıldı, hepsinin ailesi aynı durumda. 2004 Irak isgalinin unutulması nedeniyle bu ailelerde malesef unutuldu ve gerekli ilgi gösterilemedi" diye konuştu

Trump'tan yeni Suriye açıklamasıABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna ilişkin, "Bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değil." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber