Kaliforniya’da OHAL ilan edildi... Donanma üssü boşaltıldı

Kaliforniya’da merkez üssü Mojave Çölü olan iki depremin ardından ABD donanmasının bölgedeki üssü tahliye edildi. 100 milyon dolarlık hasara yol açan deprem sonrası San San Bernardino bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi.

Kaliforniya’da OHAL ilan edildi... Donanma üssü boşaltıldı

‘Tedbir alınmalı’

Geçen perşembe 6.4 büyüklüğünde, cuma günü ise 7.1 büyüklüğünde iki depremle sarsılan ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin San San Bernardino bölgesinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Kaliforniya Eyaleti Valisi Gavin Newsom, “Art arda meydana gelen iki deprem, eyaletin geri kalanı için olduğu kadar ülkenin başka yerleri için de bir uyanma çağrısı olarak görülmeli. Hükümetler depremlere alınacak tedbirler konusunda kurallar koymalı, uyarı sistemleri geliştirmeli. Vatandaşlar deprem olduğunda kendilerini nasıl koruyacağına dair bilgi sahibi olmalı” dedi

100 milyon $’lık kayıp

Vali Newsom, can kaybı veya ciddi yaralanmanın yaşanmadığı depremlerin yaklaşık 100 milyon dolarlık hasara yol açtığını ifade etti. Depremin ardından ABD donanmasının Mojave Çölü’ndeki Deniz Hava Silahları Üssü’nün tahliye edildiği belirtildi. Deprem bilimi uzmanı Lucy Jones ise “Gelecek hafta 7.0 büyüklüğünde bir deprem yaşanması olasılığı onda bir ihtimal. 5.0 büyüklüğünde bir depremle sarsılacak olmamız ise kesin gibi görünüyor” dedi. 34 saat arayla yaşanan iki depremde de
ölen olmadı.

Arıların toplu ölümü

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde gerçekleşen depremlerin ardından “Khalil Underwood” isimli bir bölge sakininin çektiği fotoğraflarda, depremin ardından arıların yerde toplu bir biçimde öldüğü görülüyor. Bilim insanları, bazı hayvanların ve böceklerin, deprem yaşanmadan önce tuhaf davranışlar sergilediklerini ancak bunun nedenin bilinmediğini ifade etti.

Ve ordu sokağa indi: Ülke en zorlu döneminden geçiyor!Metro ücretine yapılan zam ile başlayan ve perşembe günü şiddet olaylarına dönüşen gösterilerin ve yağma olaylarının artmasıyla Şili, 1990'dan bu yana en zor dönemlerinden birini geçiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber