Kansere karşı ‘yumurta ilacı’

İskoç bilim insanları, bazı kanser türleri ile eklem iltihaplanmasının tedavisinde kullanılan ilaç yumurtlayan, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti

Kansere karşı ‘yumurta ilacı’

İnsan geni eklediler

İskoçyalı bilim insanları genetiğini değiştirdikleri tavuklar üretti. Bu tavuklar, ilaçlarda kullanılabilen proteinli yumurta yumurtluyor. Edinburgh’daki Roslin Teknolojileri’den Dr. Lissa Herron ve çalışma arkadaşları, bunu protein üreten insan genini tavuğun DNA’sının yumurtasındaki beyazın üretiminde rol oynayan kısmına ekleyerek başardı. Araştırmacılara göre bu yumurtalar bazı kanser türleri ve eklem iltihaplanmalarının tedavisinde kullanılabilecek. Yumurtalarda bağışıklık sistemi için gerekli olan “IFNalpha2a” ile doku onarıcı “macrophage-CSF” adlı proteinler bulunuyor.

Yılda 300 yumurta

Tavukların yılda 300 yumurta üretebildiğini belirten Herron, ilaçlardan bir doz üretilmesi için 3 tavuk yumurtası gerektiğini söylüyor. Üretime ticari açıdan da bakan araştırmacılar, yeterli sayıda tavuk olursa, ticari miktarlarda ilaç üretilebileceğine inanıyor. Bu ilaçların da ilaç şirketlerinin şu anda yaptıklarına kıyasla 10 ila 100 kat daha ucuz olacağı iddiasında. İlaçların insanların tedavisinde kullanılabilmesi için yasal düzenlemeler gerekiyor ve bunun 10 ila 20 yıl sürebileceği kaydediliyor. Uzmanlar, tavukların hayvan sağlığı için de kullanılabileceğini umuyor.

Bir annenin yüreğinin ağzına geldiği an...Bursa’da yokuş aşağı giden bisikletin üzerindeki kızını kurtarmak için peşinden koşan annenin yüreği ağzına geldi. Küçük kızı bir servis şoförü kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber