Katliamda can kaybı 26'ya çıktı

Akşamdan sabaha neredeyse yarım gün süren saldırıda Eş Şebab teröristleri oteldeki 26 insanı öldürdü. Somalili yetkililer, yaşamını yitirenler arasında ABD'liler, Kenyalılar, Tanzanyalılar ve bir İngiliz'in de olduğunu bildiriyor.

Katliamda can kaybı 26'ya çıktı

Doğu Afrika ülkesi Somali'de, Eş Şebab teröristleri liman şehri Kismayo'daki bir otelde katliam yaptı.

Cuma günü akşam saatlerinde başlayan saldırı, Cumartesi sabahının ilk saatlerinde sonlandırılabildi. Bomba yüklü aracın patlatıldığı sırada, siyasetçiler ve kentin ileri gelenleri yaklaşan seçimler için otelde toplantıdaydı.

Yetkililer, El Kaide bağlantılı grubun saldırısında can kaybının 26'ya çıktığını bildiriyor. Hayatını kaybedenler arasında ABD'liler, Kenyalılar, Tanzanyalılar ve bir İngiliz de var.

Somali-Kanadalı gazeteci Hudan Naleyah ile muhabir Muhammed Sahel Ömer de saldırıda öldü.

Reuters haber ajansı, bir yerel yönetim başkan adayının da öldürüldüğünü aktarıyor.

Belediye başkanı Muhammed Abdi, "Çok sayıda insan kurtarıldı, dört saldırgan vuruldu" açıklamasını yaptı.

2000'li yılların ortasından bu yana Somali'yi ele geçirmek için uğraşan Eş Şebab terör örgütü, ülke dışındaki ilk büyük saldırısını 2010’da Uganda’da gerçekleştirdi.

Somali'deki saldırılarda binlerce insanın ölümüne neden olan Eş Şebab'ın en etkili olduğu bölgelerden biri, liman kenti Kismayo. Örgüt, özellikle limandan ekonomik gelir sağlıyor.

Sürücü adayı kanala uçtuKarabük'te, yol ortasında bulunan 1,5 metre derinliğindeki dere kanalına düşen otomobilin aday sürücüsü Emir Şan Eken (19), yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber