‘Kim balistik füze denemelerini seviyor’

Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleri devam ediyor. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin, Güney Hamgyong eyaletinden iki balistik füze fırlattığı, 97 kilometre irtifaya ulaşan füzelerin 380 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi’ne düştüğü belirtildi.

‘Kim balistik füze denemelerini seviyor’

ABD Devlet Başkanı Donald Trump ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kendisiyle dürüst olduğunu söyledi. Trump, “Kim, füze denemelerini seviyor, zaten biz de kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık” ifadelerini kullandı.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyinden yapılan açıklamada, füze denemelerinin endişeyle karşılandığı vurgulanarak Pyongyang yönetimine askeri gerginliği yükseltecek eylemlerden kaçınma çağrısında bulunuldu. Son deneme, Pyongyang yönetiminin 25 Temmuz’dan bu yana yaptığı 7’inci füze denemesi oldu. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin füze denemesini, ABD ile Güney Kore arasında 5-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen askeri tatbikata tepki olarak yaptığını belirtiyor.

Tel Abyad, 'Barış Pınarı' ile huzura kavuştuTürk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG'den arındırılan Suriye'nin Tel Abyad kentinde yaşam normale dönüyor. Terör örgütünün baskısı nedeniyle hayatları kısıtlanan Tel Abyad sakinleri, Türkiye ile huzura kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber