Körfez’de tehlikeli restleşme

Cebelitarık’ta tankeri durdurulan İran, İngiltere’ye yönelik misillemede ısrarcı. Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerini durdurmaya çalışan Devrim Muhafızları botları, İngiliz savaş gemisinin uyarısıyla geri adım atmak zorunda kaldı.

Körfez’de tehlikeli restleşme

İran’a ait bir petrol tankerinin Cebelitarık’ta durdurulmasının ardından İran’a ait güçler İngiltere’ye yönelik “misilleme” girişiminde bulunduğu açıklandı. İran’a ait 3 teknenin, Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalıştığı ancak İngiliz donanmasının uyarısıyla geri döndüğü bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı’nda görev yapan savaş gemisi HMS Montrose’un, “British Heritage” adlı İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan İran teknelerini uyardığını açıkladı. Açıklamaya göre İran tekneleri, sözlü uyarı üzerine geri döndü. İngiliz savaş gemisinin, İran tekneleriyle petrol tankerinin arasına girerek duruma müdahale ettiği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü de, İran’ın Hürmüz Boğazı’nda ticari bir petrol tankerini durdurmak istemesini kaygıyla karşıladıklarını söyledi.

‘Karşılık vereceğiz’

İran ise, Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’ye ait bir petrol tankerini durdurma girişiminde bulunduğu iddialarını yalanladı. İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, “British Heritage” adlı İngiliz petrol tankerinin durdurulmaya çalışıldığı iddialarının doğru olmadığı ifade edildi. Açıklamada, “Basra Körfezi’nde devriye görevini icra eden Deniz Kuvvetleri’nin son 24 saat içinde herhangi bir yabancı gemiyle karşılaşmadığı” belirtildi.

Bununla birlikte Devrim Muhafızları’nın İngiltere’ye yönelik tehditleri sürüyor. Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Ali Fedevi, “İngiltere’nin alıkoyduğu tankerin İran’a ait değil, kiralık olduğunu” dile getirdi ve “ABD ve İngiltere en küçük hesap yapabilseydi böyle bir girişimde bulunmazdı. Kabiliyet değil akılsızlık gerektiren bir eylem gerçekleştirdiler. Kesinlikle bu girişimlerinden pişmanlık duyacaklar. Karşılığını vereceğimiz eylem duyurulacak” dedi.

İngiliz donanması geçen hafta Cebelitarık’ta Suriye’ye petrol taşıdığı iddia edilen İran bandıralı bir tankerin alıkonulmasına dahil olmuştu. İngiltere’ye bağlı olan İspanya’nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi İran tankerinin Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı.

İran, “Grace 1” adlı tankerin durdurulmasının ardından bunun İngiltere için “sonuçları olacağı” açıklamasını yapmıştı. Cebelitarık’ta mahkeme geçen hafta aldığı kararla İran tankerinin 14 gün daha alıkonulabileceğine hükmetmişti.

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber