Kül geliyor, asit yağmuruna dikkat!

İzlanda’daki yanardağdan Avrupa’ya yayılan küllerin Salı günü Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Yağmur da yağacağından asit yağmurlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Kül geliyor, asit yağmuruna dikkat!

İzlanda'daki yanardağdan yükselen kül bulutu Avrupa’nın üzerini kapladı. Küller nedeniyle uçak seferleri durma noktasına geldi.

Yerden yaklaşık 5.000-10.000 metre yükseklikte etkili olan rüzgar, güney yönden estiğinden Türkiye ve Güney Avrupa'ya şimdiye kadar volkanik küller gelmedi.

Ancak Salı gününden başlayarak özellikle Çarşamba ve Perşembe günü etkili olacak rüzgarların Türkiye’ye volkanik kül taşıması bekleniyor.

Ülkenin büyük bölümünde Salı’dan itibaren Cuma’ya kadar yağmur olacak.

Bu yağmurlar volkanik küller birleşince asit yağmurlarına dönüşecebilecek.

İZLANDA'DAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Yağmurun vücudumuza değmesini engellemek gerektiğinden muhakkak şemsiye kullanılması gerekiyor.

VOLKANIN AKTİVİTESİ ARTTI

İzlanda’da faaliyete geçtikten sonra püskürttüğü kül bulutları nedeniyle Avrupa’daki hava ulaşımının alt üst olmasına sebep olan Eyfyallayöküll yanardağında faaliyetlerin arttığı bildirildi.İzlanda Üniversitesinden jeolog Magnus Tumi Gudmundsson, kül bulutları 8,5 kilometreye kadar yükselen yanardağı gözleyebilmeleri için rüzgarların bilim adamlarına temiz görüş açısı kazandırdığını, bugün ilk kez faaliyetlerini değerlendirmek için volkanın üzerinde uçabileceklerini söyledi.

Bilim adamları, yanardağda ne kadar buzulun eridiğini tespit edip, patlamaların ne zaman sona ereceğini belirlemeye çalışacak.

Gudmundsson, yanardağda yeterince buzul olduğu müddetçe, daha fazla kül bulutu oluşabileceğini, bunun da daha fazla uçuş iptallerine sebep olacağını ifade etti.

Kül bulutları, sıcak magmanın, volkanın tepesindeki eriyen buzullarca hızla soğuması sonucu meydana geliyor.

İLGİLİ HABER: UÇAKLAR KÜL BULUTLARINDA NEDEN UÇAMIYOR?

İLGİLİ HABER: TCDD YOĞUN TALEBE YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR

İLGİLİ HABER: TAKSİLER ULUSLARARASI ÇALIŞMAYA BAŞLADI

VOLKANDAN FOTOĞRAFLAR

Kül geliyor, asit yağmuruna dikkat

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber