KURAN’ı yaktı Afganistan yandı

Amerikalı rahip Terry Jones, aylarca tehditte bulunduktan sonra 20 Mart’ta Kuran-ı Kerim’i yaktı. Afganistan’da çıkan protesto gösterilerinde 8 yabancı BM çalışanı öldürüldü. İki kişinin kafası kesildi. Ülkede iki günde 22 kişi öldü

KURAN’ı yaktı Afganistan yandı

ABD’de geçen yıl 11 Eylül’de Kuran yakacağını söyleyerek dünya gündemine oturan Floridalı rahip Terry Jones aylar sonra 20 Mart’ta dediğini yaptı. Jones’un hareketi bu kez medyada fazla ilgi görmedi. Ancak Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin olayı kınayan bir konuşma yapması üzerine ülke karıştı. İmamların Karzai’nin konuşmasını camilerde tekrarlaması üzerine cuma günü Mezar-ı Şerif bölgesinde başlayan protesto eylemi kontrolden çıktı.
Protestocuların arasından ayrılan bir grup Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan’a Yardım Misyonu ofisine saldırdı, ikisinin kafasını kesmek üzere 8 yabancı BM çalışanını öldürdü. Ayrıca 4 protestocu da hayatını kaybetti. Gösteriler 3 saatte bastırıldı.
BM cuma öldürülen çalışanların dördünün Nepalli güvenlik görevlileri olduğunu belirterek diğerleri hakkında açıklama yapmadı. Ancak İsveç bu kişilerin arasında Joakim Dungel’in (33), Norveç de pilot Siri Skare’nin (53) bulunduğunu duyurdu.

Kız lisesini yaktılar
Protestolar dün de Taliban’ın merkezi olarak görülen Kandahar’a sıçradı. Binlerce Afgan otomobilleri ve lastikleri ateşe verdi. Kentte en az 12 yerde yangın çıkarken tüm mağazalar kapandı. Bir kız lisesi de ateşe verildi.
Polis olaylarda yedisi silahlı olmak üzere 16 kişinin tutuklandığını açıkladı. Bölgenin sağlık departmanı başkanı Abdul Kayoum Pakhla ise 10 kişinin öldüğünü, 81 kişinin yaralandığını söyledi. Pakhla, tüm ölümlere kurşunların neden olduğunu, bazı yaralanmaların ise atılan taşlardan kaynaklandığını belirtti. Başkent Kabil ve doğudaki Herat kentinde de protestolar yapıldı.
Mezar-ı Şerif yetkilileri cuma günü gerçekleşen şiddeti Taliban’ın kışkırttığını öne sürdü. Ancak Taliban yalanladı. Taliban’ın sözcüsü Zaibullah Mücahid, “Bu Afgan halkının tepkisidir” dedi.

Sorumlu İslam dini
Kuran yakma eyleminin ardındaki rahip Terry Jones yaşananların “İslamın barış dini olmadığını gösterdiğini” söyledi. BM ofisine yapılan saldırıdan “bütün bir din olarak İslamın sorumlu tutulması gerektiğini” söyleyen Jones ABD ve BM’yi Müslüman ülkelere karşı harekete çağırdı.
ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Jones geçen sene 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünü “Kuran Yakma Günü” ilan ettiğini duyurarak insanları Kuran yakmaya çağırmıştı. Tüm dünyadan gelen tepkiler üzerine Jones bu eylemden vazgeçtiğini duyurdu. Ancak Jones, 20 Mart’ta kilisesinde kurduğu temsili bir mahkemeyle Kuran’ı yargılama ayini yaparak bir nüshasını yaktı. Yaşadığı kentte “İslam Şeytandır” yazılı tişörtler dağıtan Jones, bir ara da “Uluslararası Muhammed’i Yargılama Günü” ilan etmeyi planladığını söylemişti. Jones’un Kuran yakmayı planladığı sırada Amerikan ordusunun Afganistan’daki bir numaralı ismi olan General David Petraeus eylemin askerleri tehlikeye düşüreceği uyarısında bulunmuştu. Rahip Jones ise bu fikirlere karşı çıktığını söylemişti.

YPG/PKK'lı teröristlerin saldırı anının görüntüleri ortaya çıktıSuriye'de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgelerden, Mardin'in Nusaybin ilçesine düzenlenen ve 8 kişinin şehit düştüğü, 35 kişinin yaralandığı saldırı anı bir binaya ait güvenlik kameralarınca kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber