‘Kürtlerin annesi’ öldü

Fransa’nın eski sosyalist cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın karısı Danielle Mitterrand 87 yaşında hayata gözlerini yumdu

‘Kürtlerin annesi’ öldü

Solcu ve aktivist kişiliği ile tanınan Danielle Mitterand, yaşamı boyunca El Salvador’daki Marksist isyancılar, Tibetliler ve Kürtlerin hakları için mücadele verdi. François Mitterand ile İkinci Dünya Savaşı sırasında tanışan Mitterand, 1981 yılında first lady oldu. Ancak hiçbir zaman geleneksel bir first lady gibi yaşamadı. 1986 yılında Fransa Özgürlükler Vakfı’nı kuran Danielle Mitterrand çalışmalarıyla hem övgü topladı hem de tepki çekti.

Suikast girişimi atlattı
Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’un Türkiye muhabiri Guillaume Perrier, gazetenin internet sitesinde kaleme aldığı blog yazısında Kürtlerin, kendisinin Fransız olduğunu öğrendiği an “Fransa... Bayan Mitterrand! Asla unutmam. O bizim annemiz” dediğini yazdı.
Danielle Mitterrand Kürtlerle ilgili birçok kampanya yürütmüştü. 1986 yılında hapis cezasına çarptırılan Mehdi Zana’nın serbest bırakılması için mücadele verdi. 1988’deki Halepçe katliamı sırasında insancıl müdahale için kampanya yürüttü. Bu dönemde sık sık Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün kurucusu Bernard Kouchner ile birlikte bölgeye geldi. Mitterand 1992 yılında yaptığı bir ziyaret sırasında suikast girişimi atlattı.

‘Kürtlerin annesi’ öldü

François Mitterand, 1994’te ünlü gazeteci Robert Schneider’e “Şanslısınız sizin eşiniz Fransız. Benimki Kürt! Geçen gün bana isyancı olduğunu söyleyerek birini tanıştırdı. Sonradan tehlikeli bir terörist olduğunu öğrendim” demişti.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber