Mahkemede hayatını kaybetti

3 Temmuz 2013’te darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi, yargılandığı dava sırasında mahkeme salonunda fenalaşarak hayatını kaybetti

Mahkemede  hayatını kaybetti

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 67 yaşında hayatını kaybetti. Mısır devlet televizyonu, Mursi’nin casuslukla suçlandığı davanın duruşması sırasında mahkeme salonunda baygınlık geçirdiğini ve yaşamını yitirdiğini duyurdu. Mısır İçişleri Bakanlığı ise Mursi’nin vefatının ardından ülkede güvenlik tedbirlerini artırdı. Mısır medyasında yer alan haberlere göre; subay ve emniyet görevlilerinin izinlerini de iptal eden bakanlık, kamu ve özel kuruluşlar ile kiliseler ve otellere yönelik sıkı güvenlik önlemi aldı. Muhammed Mursi’nin en büyük oğlu Ahmed, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden babasının ölümüyle ilgili açıklama yaptı. Ahmed Mursi, açıklamasında “Babam! Allah’ın huzurunda buluşacağız” ifadesini kullandı.

6 davadan yargılandı

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 yılında Mısır’ın Şarkiyye kenti Heyya ilçesi Adve köyünde doğdu. Makine mühendisi olan Muhammed Mursi, evli ve 5 çocuk babasıydı. Mısır’da 2011 yılında gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nin ardından, Haziran 2012’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51.73’ünü alarak Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine geldi. 24 Temmuz 2012’de Mursi’nin cumhurbaşkanlığını kazandığı resmen açıklandı ve Mursi, 30 Temmuz 2012’de yemin ederek görevine başladı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin başkanlığını da yapan Mursi, 2000-2005 yılları arasında Mısır parlamentosunda milletvekilliği yapmıştı.

Mahkemede  hayatını kaybetti
Darbe’nin ardından hakkında açılan “Hapishaneler baskını” davasında, Mursi idama mahkum edildi. Ancak bir buçuk yıl sonra Yüksek Mahkeme kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar verdi. Mursi hakkında görevden uzaklaştırıldıktan sonra 6 ayrı dava açıldı. Mursi’nin 4 davası karara bağlanmış, 2 davasında ise yargılama süreci devam ediyordu. Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi’ye karşı darbe

Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013’te dönemin Genelkurmay Başkanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldı. Mursi, kamuoyunda “Hamas adına casusluk ve Vadi Natrun Hapishanesi’nden kaçış” olarak bilinen dava için dün hakim karşısına çıktı. Hakimden söz alarak konuşan Mursi, konuşmasının ardından baygınlık geçirdi ve mahkeme salonunda hayatını kaybetti. l AA

Avukatı, Mursi’nin son sözlerini açıkladı

Muhammed Mursi’nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksut, duruşma salonundaki sanık kafesinde bulunan Mursi’nin son konuşmasında yargılanma sürecini eleştirdiğini belirtti. Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı’nın, “Şu ana kadar mahkemede neler olup bittiğini anlamıyorum. Avukat görmüyorum. Medya görmüyorum. Ortada bir mahkeme de görmüyorum. Mahkemenin görevlendirdiği avukat da beni savunacak bir bilgiye sahip olmayacak” dediğini kaydeden Abdulmaksut, Mursi’nin bir şiire atıfta bulunarak “kendisine zulmetse de ülkesine bağlı olduğunu” söylediğini aktardı. Abdulmaksut, Mursi’nin ayrıca şu ifadeleri kullandığını kaydetti: “Mahkemeden gizli bir duruşma istemiştim. Mahkeme reddetti. Bitti, bu mahkemenin kararı. Ancak ülkemin güvenliği, selameti ve egemenliği için benimle mezara gidecek sırlarım var.”

Mahkemede  hayatını kaybetti

‘Şehidimize rahmet diliyorum’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Mursi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin “Mursi kardeşimize, şehidimize, Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Erdoğan, Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni ziyaretinde Mursi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin açıklamada bulundu. Haberi arabadan inerken aldığını belirten Erdoğan, “Maalesef mahkeme salonunda bu cereyan etmiş. Ben öncelikle Mursi kardeşimize, şehidimize, Allah’tan rahmet diliyorum” ifadesini kullandı.

Mursi’nin demokratik yollarla, yüzde 52 oyla cumhurbaşkanı seçildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “5 yıldır Mursi kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşı ile beraber orada mahkum. Bugün de şüpheleri bir kenara koyuyorum, emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Mısır halkının başı sağ olsun.”

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’ndeki 94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması’nda ise şu ifadeleri kullandı: “Darbe mahkemelerinde yargılanan ve idam cezasına çarptırılan merhum Mursi’nin yine bir mahkeme salonunda son nefesini vermiş olması, adeta kendisine ve halkına yıllardır yapılan zulmün bir sembolüdür. Tarih, onu cezaevine atıp, idamla tehdit edenleri ve şehadetine yol açan zalimleri asla unutmayacaktır.”

‘Büyük bir liderdi’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Allah’tan rahmet diliyorum. Tarih, Mursi’nin milleti için yaptıklarını da ona bu zulmü yapanları da unutmayacak.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Muhammed Mursi, meşruiyetin safında yer alma cesaretini göstermiş büyük bir liderdir. Mursi, hapsedilmişti ama onu hapsedenlerden daha hürdü. Allah, halkının meşru Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin sağlam bir dostu olan Mursi’ye rahmet eylesin ve şehadetini kabul etsin.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bütün dünyanın gözleri önünde kanlı bir darbeyle devrilen “Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı” Muhammed Mursi, mahkeme salonunda Hakk’a yürüdü. Mekanı cennet olsun. Mısır halkının ve İslam dünyasının başı sağolsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Mısır halkının seçimle işbaşına getirdiği ve kanlı bir darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç bu dünyada da ahirette de verecektir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Demokrasi tarihinde unutulmayacak bir mücadele veren şehit Muhammed Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyorum.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Darbe onu iktidardan uzaklaştırdı ancak hatırası gönüllerimizden silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak! Mekanın cennet olsun Mursi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ahlaksız ve hukuksuz darbe sonrasında cuntanın güdümündeki mahkeme salonlarında yargılanıyordu. Mahkeme salonunda şehit oldu. Şehit Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyoruz.

Edirne'de feci kazaEdirne’de, iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada araçlardan birisi alev topuna döndü. Cayır cayır yanan otomobilden 2’si kadın toplam 3 kişi, görgü tanıklarının yardımıyla yanmaktan son anda kurtarıldı. Kazaya karışan diğer araçta bulunan 3’ü çocuk toplam 5 kişilik aile ise şans eseri kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber