Maya’ya ışık tutacak yeni keşif

Antik Maya uygarlığına ev sahipliği yapmış olan Meksika’da arkeologlar Chichen Itza’daki piramitlerde değerli tarihi eserler barındıran yeni bir mağara keşfetti.

Maya’ya ışık tutacak yeni keşif

Araştırmacı Guillermo de Anda, bu mistik mekânda keşfedilen bilimsel hazine değerinde seramikten yapılmış 7 tütsü brülörü ve başka nesnelerin bulunduğunu açıkladı.

Bilim insanları, bu kalıntıların Antik Maya uygarlığının tarihine yeni bir ışık tutabileceğini savunuyor. Mayaların bir kolu olan Itza halkının kim olduğu ve nereden geldiği araştırılacak. İlk yerleşim alanlarını M.Ö. 1000 yıllarında kuran Mayalar, M.S. 600’lü yıllarda medeniyetlerinin en parlak dönemini yaşadı. Maya şehirleri arasında Meksika’nın Yucatan Yarımadası, Belize ve Guatemala bulunuyor.

120 bin dolara satılan 'sanat eseri'ndeki muzu yediABD'nin Miami kentinde sanatçı Maurizio Cattelan'ın, 'duvara bantlanmış muz' eseri, 120 bin dolara satıldı. Başka bir sanatçı David Datuna, duvara bantlanmış olarak sergilenen muzu alarak yedi ve yaptığı eylemin adına da 'Aç Sanatçı' olarak isimlendirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber