Mutluluğun sırrı para değil umut

Formula 1 pilotu Lewis Hamilton ‘Her şeyden vazgeçmek istediğini’ söyledi. Şan, şöhret ve servet sahibi F1 pilotunun bu açıklaması pek çok kişiyi şaşırttı. Hatta bu konuda yeni bir araştırma yayımlandı: “Mutluluğun sırrı parada değil, umutta...”

Mutluluğun sırrı para değil umut

Hamilton bile mutsuzsa...

İnsanların mutlu olmasının sırrına ilişkin pek çok araştırma yapıldı. Kimi para dedi kimi aşk kimi de aile... Ancak geçen hafta dünya şampiyonu genç Formula 1 pilotu Lewis Hamilton’un “Her şeyden vazgeçmek istediğini” ifade eden açıklaması “parayla mutluluk” kısmını eledi. Büyük serveti, şan ve şöhreti bulunan genç bir yıldızın bu açıklamasına şaşıran çok oldu. Hamilton bile mutsuz ise normal bir hayat süren insanların nasıl mutlu olacağı yönünde sorular soruldu.
Bu açıklamanın ardından yayımlanan yeni bir araştırma, mutluluğun parayla değil en çok umutla bağlantısı olduğunu ortaya koydu.

Savaş döneminde artış

1820’e dek uzanan belgeler toplanarak yapılan araştırmaya göre, gelir seviyesindeki artışın mutluluğa bir katkısı olmadığını gösteriyor. Para mutluluk seviyesini artırıyor ancak mutluluğu esas etkileyen durum geleceğe dönük umut. İncelenen belgeler, savaş dönemlerinde mutluluk seviyesinin arttığını gösteriyor. Bu sonuç mutluluğu artıranın artan kardeşlik ve birliktelik duygusuna bağlanıyor. 2. Dünya Savaşı’nın ardından artan umut ve iyimserlik nedeniyle dünya genelinde mutluluk seviyesi artıyor. Ancak sonrasında dünyada gelirin artmasına rağmen mutluluk seviyesinde düşüyor. Günümüzde de, geçmişe kıyasla çok büyük imkanlara kavuşan toplumun daha mutsuz olmasının sebebi bu
duruma bağlanıyor. 

 

İstanbullular güne sisle uyandıİstanbul'da etkisini artıran yoğun sis nedeniyle sürücüler zor anlar yaşıyor. Şehir Hatları İşletmesi de İstanbul Boğazı'ndaki sis nedeniyle bütün seferlerini iptal etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber