Önerinin detayları ortaya çıktı...

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından Rum Yönetimi’ne sunulan ve büyük ses getiren önerinin detayları ortaya çıktı. 9 maddelik öneride, Doğu Akdeniz’deki çalışmalar için ortak hidrokarbon komitesi oluşturulması ve gelir paylaşımı konusunda uzlaşma amaçlanıyor.

Önerinin detayları ortaya çıktı...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne sunduğu ve büyük ses getiren önerinin detayları belli oldu. Türkiye tarafından da memnuniyetle karşılan ve destek verilen önerinin 9 maddeden oluştuğu belirtildi.

Önerinin ilk maddesi temel prensiplerden oluşuyor. Öneride, Ada’nın iki ortak sahibi olarak Kıbrıslı Türkler ve Rumların doğal gaz kaynaklarında da eşit haklara sahip oldukları, her iki toplumun da bu kaynaklardan eş zamanlı adil şekilde yararlanması gerektiği vurgulanıyor. Rum tarafına, kararların konsensüs ile alınacağı, iki toplumun eşit temsil edileceği, BM gözetiminde ve AB’nin gözlemci olarak katılacağı ortak bir hidrokarbon komitesi kurulması öneriliyor. Komiteye, gerek görülmesi halinde uluslararası bağımsız enerji uzmanlarının davet edilebilmesi de öneriler arasında. Öneride, hidrokarbon konusunda varılacak bir uzlaşmanın, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne ilişkin Türk ve Rum taraflarının mevcut pozisyonlarına zarar vermeyeceği, temel bir prensip olarak ifade ediliyor.

Paylaşım oranı

Rum lider Nikos Anastasiadis’e BM aracılığıyla iletilen metinde, Kıbrıslı Türk ve Rumların, çakışan deniz yetki alanlarındaki lisanslandırma, arama ve çıkarma faaliyetlerine dair bundan sonrasına ilişkin bazı öneriler de yer alıyor. Öneride, ortak komitenin ilk toplantısında, petrol ve doğal gaz gelirlerinin paylaşımı için bir oran üzerinde uzlaşma sağlanması öngörülüyor. Ortak komitenin ayrıca hidrokarbon konusunda gelecekteki çalışmalarının planlanması, kaynakların dünya pazarlarına nasıl ulaştırılacağı ve benzeri konularda yetkili olması da öneride belirtiliyor.

KKTC’nin önerisindeki diğer bir maddeyse hidrokarbon gelirlerinin toplanacağı ortak bir fonun oluşturulması ve gelecekte bu fonun önemli bir kısmının kapsamlı çözüm çerçevesinde mülkiyet sorununun çözümü, iki tarafın dengeli gelişimine yönelik projeler için kullanılmasını içeriyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, cumartesi günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonu’nda koordinatörlük görevi yapan Sergiy Illarionov aracılığıyla Rum lider Anastasiadis’e hidrokarbonlar konusunda ortak komite kurulması yönünde yeni bir öneri sunmuştu. Akıncı’nın yeni önerisi, hidrokarbon konusunun verimli bir iş birliği alanına dönüştürülmesini amaçlıyor.

Rasulayn ilçesinde teröristlerin kazdığı tünel görüntülendiBarış Pınarı Harekatı'nda YPG/PKK'dan kurtarılan Rasulayn ilçesinde teröristlerin kazdığı tünel görüntülendi. AA'nın ulaştığı kayıtlarda tünelin Türkiye sınırına açıldığı görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber