PYD Suriye'de federasyon ilan etti

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon ilan ettiğini duyurdu.

PYD Suriye'de federasyon ilan etti

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde düzenlediği 2 günlük toplantının sonunda Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan etti. Toplantıya örgütün kontrolündeki Afrin, Kobani (Ayn el-Arab) ve Haseke "kanton"larından yaklaşık 150 kişilik delegasyon katıldı. "Demokratik Suriye Konseyi"ne dahil oluşumlar federasyon ilanına imza attı.

Federal Suriye’ye eş başkan da seçtiler
Suriye’nin kuzeyinde iki gün süren toplantı sonucunda kuruluşu ilan edilen “Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi” Kurucu Meclisi’ni de seçti. Eşbaşkanlardan biri Kürt diğeri Araplardan seçildi. Meclis eşbaşkanları na Cizir Kantonu Eşbaşkanı Hediye Yusuf ve Telabyad (Girê Sipî) Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Mensur El-Selum getirildi. Eşbaşkanları 200 kişiden oluşan Kurucu Meclis seçti. Meclisin yürütme konseyi ise 31 kişiden oluşacak.
Aynı zamanda Federasyon toplantısının Divan Başkanlığını yürüten Suriye'deki Kürt oluşumu TEV-DEM'in yöneticilerinden Aldar Halil, toplantıyı tarihi önemde olarak değerlendirerek, “Biz bu toplantının neticesinde Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Belge Metnini onayladık. Bu an tarihe yazılmalıdır. Suriye halkı kendi toprakları üzerinde Suriye krizinin çözümü için bir projeyi onayladı” dedi.

PYD Suriyede federasyon ilan etti

KANTON SİSTEMİNİ KABUL ETMİYORUZ
Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile hareket eden Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise PYD'nin dayattığı "kanton" sistemini kabul etmedikleri için toplantıya katılmadı. Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada federasyon ilanına karşı çıkarak bunun Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vereceğini belirtti. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hangi başlık altında olursa olsun Rümeylan'da toplananlar da dahil olmak üzere Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vermek isteyen her bir tarafı uyarıyoruz. Federasyon, Suriye toprağının birliğine zarar verir. Anayasaya ve uluslararası hukuka aykırıdır." Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği de bugün yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir federasyonu kabul etmelerinin mümkün olmadığını bildirmişti.

Açıklamada, "PYD, sözde Suriye halkına dost ülkelerin de desteğini alarak federasyon ilan edip bölücülük projelerini gerçekleştirmek istemektedir. Suriye devletinin yönetim biçimine ve anayasa düzenine bir grup terörist ve karanlık güçler değil, halk karar verecektir. Kuzey Suriye halkının büyük çoğunluğunu temsil eden birliğimiz, ülkemizin bölünmesine ve bölmek isteyenlere tüm gücümüzle karşı çıkacaktır" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında Suriye’de hiçbir özerk ya da yarı özerk bölgeyi tanımayacaklarının altını çizmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi Ezzeldin Remzi de konuya ilişkin "BM'nin bu konudaki pozisyonu net. Konuştuğumuz bütün Suriyeliler toprak bütünlüğünün önemini vurguluyor. Suriye'nin gelecekteki yapısına Suriyelilerin kendisi karar verecek" ifadelerini kullanmıştı.

PYD, 10 Aralık 2015'te Haseke ilinin El-Malikiyye beldesinde düzenlediği toplantıda, kendine yakın bazı küçük gruplarla "Demokratik Suriye Konseyi" ismini verdikleri yerel meclis kurma kararı almıştı.

İzmit’te fuhuş baskını! Kıskıvrak yakalandılarİzmit’te, bir evde fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyonda fuhşa aracılık ettiği iddia edilen M.S. (31) ve sevgilisi H.A. (47) ile fuhşa zorlandıkları iddia edilen Azerbaycan uyruklu 2 kadın gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber