Geri Dön

Rusya ve Ukrayna liderleri telefonda krizi görüştü

Putin ve Poroşenko, tutuklu takası, insani yardım gibi başlıkları masaya yatırdı. Liderler, insan hakları yetkililerinin tutukluları ziyaret etmesi için mutabakata vardı.

Rusya ve Ukrayna liderleri telefonda krizi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, yapılan telefon görüşmesinde iki liderin Ukrayna’nın doğusundaki durum, Minsk Anlaşması'nın hayata geçirilmesi süreci ve 11 Haziran’da Berlin’de yapılacak Normandiya Formatı’nda Dışişleri Bakanları toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi.

Görüşmede, özellikle tutukluların değişimi dahil, insani yardım konularının da ele alındığına dikkat çekilen açıklamada, Putin’in Ukrayna’da tutuklu bulunan Rus gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasının gerekliliğine vurgu yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, her iki ülkenin insan hakları yetkililerinin Ukrayna’daki tutuklu Rus vatandaşları ve Rusya’da bulunan Ukraynalı tutukluları ziyaret etmesi için anlaşma sağlandığı bildirildi.

Mustafa Emir'in kurtarılma görüntüsü ortaya çıktı Elazığ’daki depremde ailesiyle enkaz altında kalan Mustafa Emir Çiçek'in kurtarılma operasyonuna ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber