‘S-400 için anlaştık, bu anlaşma geçerlidir’

Rus mevkidaşı Lavrov ile Antalya’da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya’nın S-400 için anlaşma yaptığını ve bunun halen geçerli olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, ABD’nin F-35’lerle ilgili çıkışının çelişkili olduğunu belirtti.

‘S-400 için anlaştık, bu anlaşma geçerlidir’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergiy Lavrov ile, 8 Nisan’da Moskova’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme öncesinde Antalya’da bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya’nın S-400 hava savunma füze sistemi anlaşmasından vazgeçmeyeceği mesajını verdi. Çavuşoğlu, toplantıda ABD Senatosu’na Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması halinde Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının transferinin durdurulmasına ilişkin yasa tasarısı sunulmasının hatırlatılması ve “Türkiye nasıl bir yol izleyecek? Aynı zamanda S-400’lerin üçüncü bir ülkeye satılması gibi bir iddia dolaşıyor. Türkiye bu konuda nasıl yaklaşıyor?” diye sorulması üzerine şunları söyledi:

“Biz Rusya ile bir anlaşma yaptık. Türkiye’nin hava savunma sistemine ihtiyacı vardı. Birçok ülkeyle bu konuda temasa geçti, müzakereler yaptı. Bazı ülkeler vermek istemedi, veremedi ya da senatosundan, kongresinden onay alamadı. Rusya ile oturduk, konuştuk, anlaştık. Bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma geçerlidir. Şimdi teslimat ne zaman olacak ve neler yapabiliriz? Beklentiler ne? Bunları konuşuyoruz. Artık anlaşma bitmiştir... Prensip olarak iki ülke arasındaki anlaşmaya üçüncü bir ülkenin karşı çıkması ve başka bir karar alması uluslararası hukuka aykırıdır. ‘Ben böyle istiyorum, böyle olacak’ zihniyetinin geçerli olmadığını tüm dünyanın görmesi lazım. Bu anlaşmaya bağlıyız, üçüncü ülkeye satma gibi bir şey yok. Kendi ihtiyacımız için alıyoruz. Çünkü Türkiye’nin hava savunma sistemine ihtiyacımız var. Rusya üçüncü bir ülkeye istediği zaman satabilir, onlarla müzakere edebilir. Niye alacağım bir ürünü, üçüncü bir ülkeye vereyim?”

‘Çelişkili ifadeler’

Türkiye’nin F-35 projesinin ortaklarından biri olduğunu, bazı parçalarının Türkiye’de üretildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Çok taraflı bir projedir. Burada da hukuk vardır. Tam sürecin ortasında ‘Ben istemiyorum.’ Zaten Amerika’dan da çelişkili ifadeler geliyor. Savunma Bakan Vekili başka bir şey söylüyor, Kongre’den birileri başka şey söylüyor. Trump’ın Cumhurbaşkanımıza söyledikleri açık net ortada. Resmi kayıtlarda var...” diye konuştu.

‘Toprak bütünlüğü tehlikede’

Bakan Çavuşoğlu, Suriye konusuna da değinirken, “PKK, YPG bu bölgede olduğu sürece Rusya’nın, Türkiye’nin, komşu ülkelerin en önemlisi de Suriye’nin güvenlik içinde olduğunu söyleyemeyiz. Suriye’nin sınır, toprak bütünlüğü tehdit altındadır. Çünkü bunların amacı bellidir, Suriye’yi bölmektir” dedi. ABD’nin, iş birliği yaptığı terör örgütlerine çok silah verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, ABD’li yetkililerin daha önce “silahları geri alacaklarını” söylemelerine rağmen şimdi “tamamını alamayacakları” yönünde açıklamalar yaptığını kaydetti.

‘S-400 için anlaştık, bu anlaşma geçerlidir’

‘ABD’nin planı yok’

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin çekilme kararından sonra bir stratejisi ve eylem planı olmadığının göründüğünü belirterek, “ABD’den bu konuda da çelişkili farklı açıklamalar, adımlar geliyor. Biz bu süreci birlikte koordine etmek durumundayız ve buralardaki boşluğu özellikle terör örgütleri değerlendirmemeli. Hassas olduğumuz konu bu. Bizim kendi güvenliğimiz için de Suriye’nin güvenliği için de önemli” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği PYD-YPG’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzeydoğusu ve Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeye ilişkin de değerlendirmede bulundu. Lavrov, “Bu duruma, Suriye’nin egemenliğiyle toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını tamamen hesaba katarak bir çözüm bulunmalı. Fırat’ın doğusundan bahsetmişken, ABD’lilerin buradan söyledikleri gibi çekilmesi gerekiyor. Bunun gerekli olmasının sebeplerinden biri de, ABD’nin Suriye topraklarını istila etmesinden önce burada var olan tarihi durumu eski haline döndürmek. Arap aşiretlerinin yüz yıllardır yaşamış oldukları topraklara geri dönmelerinden bahsediyorum” dedi.

İran’ın katılımıyla yürütülen Astana Süreci’ne de vurgu yapan Lavrov, “Astana süreci hala Suriye sorununun çözülmesi için etkili olan tek mekanizma. Anayasa komitesi kurulursa bu durum Cenevre Süreci’nin geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Batılı meslektaşlarımızın dillerinden düşürmediği Cenevre süresinin sonunda başlatılmasına yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

‘S-400 için anlaştık, bu anlaşma geçerlidir’

‘Böyle bir imzayı tanımıyoruz’

Golan Tepeleri’ne ilişkin ABD yönetimince alınan kararı değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kesinlikle böyle bir kararı, böyle bir imzayı tanımıyoruz. Çünkü uluslararası hukuka aykırıdır. Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır. Buralar Suriye’nin topraklarıdır. Bir devlet ‘Ben istedim böyle olacak’ dediği zaman o kararlar uluslararası alanda meşru olacak diye bir kaide yoktur” ifadelerini kullandı.

Sergey Lavrov da, bu konunun İsrail’de yapılacak seçimlerle ilişkilendirildiğini fakat olayın başka boyutunun da şuurlu ve bilinçli olarak “Ben her şeyi yaparım” gösterisi olduğunu dile getirdi. Lavrov, “Bu uluslararası hukuka aykırıdır. Her türlü uluslararası hukuk ihlal edilmiş ve çiğnenmiştir” diye konuştu.

‘Vize problemi için çalışıyoruz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’yla vize probleminin halledilmesi konusunda Lavrov’la çalıştıklarını belirterek, “Resmi pasaport ve TIR şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda bir belgeyi Sayın Putin imzaladı. Bunun uygulamasıyla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Beklentimiz vatandaşlarımıza vizenin tamamen kalkması” dedi. Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında artış görmekten mutluluk duyduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Vize probleminin halledilmesi konusunda liderlerimizin ortaya koyduğu irade çerçevesinde Sergey Lavrov ile çalışıyoruz. Bir noktadan başladık... Beklentimiz vatandaşlarımıza vizenin tamamen kalkması. Bunun için ne yapabiliriz, hangi adımları atabiliriz bunları değerlendirdik ve bu konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Niğde'de silahlı kavgaNiğde'nin Ulukışla ilçesinde çıkan silahlı kavgada bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber