Saddam’ın sarayları asıl sahiplerine döndü

Irak’ın başkenti Bağdat’taki Victory Üssü Iraklılara geri teslim edildi. Üste, işgal boyunca üst düzey Amerikalı generallere ev sahipliği yapan saraylar da bundan böyle Irak ordusunun kontrolünde olacak

Saddam’ın sarayları asıl sahiplerine döndü

ABD’nin 2003’teki Irak İşgali ile ülkedeki ana üssü haline getirdiği Saddam Hüseyin’in ‘Zafer’ sarayı Iraklılara teslim edildi. Amerikalıların Victory Üssü adını Yeşil Bölge’de yer alan ve dokuz binadan oluşan saray, dün sabah imzalanan bir anlaşma ile Irak hükümetinin yetkisine bırakıldı. Askerler önceki geceyarısı kampı tamamen boşalttı. Saddam Hüseyin ve kurmaylarının lüks eğlencelerinin gerçekleştiği saraydan, Amerikan ordusunun en üst düzeyli generallerinin karargahı haline gelen Victory Üssü ilginç hikayesi ile tarihteki yerini aldı. Saddam’ın başkent Bağdat’ta 1978’de inşaa ettiği duvarların içinde yapay göller, adacıklar, palmiye ağaçları ile süslü saraylar gizliydi. Amerikan generaller sekiz yıl boyunca burada telefonların başında, ekranların karşısında Washington’daki politikacılarla görüştü, cephedeki askerlere komutlar verdi, Felluce ve Musul sokaklarına kadar uzanan savaş stratejileri yaptı. Irak’ın tehlikeli yollarından dönen askerler için bu saray durup kahvelerini içtikleri, film izledikten sonra tekrar savaş alanına döndükleri bir vahaydı.

Golf ve bowling keyfi yapıyorlardı
Askerler sarayın uçsuz bucaksız bahçelerinde golf oynuyor, purolarını içiyor, yapay göllerde balık tutuyor, botlarla gezilere çıkıyorlardı. Kampın içinde sahte DVD’lerden Harley Davidson marka motorsikletlere kadar her şey satın alınabiliyordu. Bowling salonu, basketbol sahası, güzellik salonları ve berberler, antika mağazaları ve terziler vardı. Dev ahizeler ve işlemelerle süslü salonlarda, generaller giderek artan ölü sayısını takip ederken yeni askerlerin yemin törenleri de burada yapılıyordu.

Sarayı kendisine hapis oldu
Saddam, Bağdat Havaalanı yakınlarında bulunan bu sarayı aslında Arap liderleri ağarlayacak lüks bir yer bulamadığı için inşa ettirmişti. Bağdat’ta gerçekleşen 1978 Arap Birliği zirvesi sırasında liderleri çeşitli evlerde ağırlamak zorunda kalan Saddam, bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak için dokuz saray yaptırdı.
Savaş planları yapan Amerikalı generaller, uydu görüntülerine baktıklarında bu devasa yapının ne olduğunu çözememiş, en sonunda ‘muhtemel dua alanı’ olarak etiketlemişlerdi. Ancak, Mart 2003’te Amerikan ordusu Bağdat’a girdiğinde bu yapının dev bir saray olduğu anlaşıldı ve generaller için üs olarak seçildi. Aralık 2003’te Tikrit’te yakalanan Saddam, artık Victory Üssü olarak anılan sarayına getirildi ve idamına kadar buradaki gizli hücrelerinden birinde hapis hayatı yaşadı. ‘Yeşil Bölge’de ABD kontrolünde olan beş üs daha var.

Saddam’ın sarayları asıl sahiplerine döndü

Türk restoranı bile vardı
Victory Üssü’nde askerler için Burger King, Pizza Hut, Subway, Green Beans Kahveleri gibi birçok seçenek vardı. Üste bir Türk restoranı ve fırını bile bulunuyordu. Burada Türk yemeklerinin yanı sıra baklava ve kadayıf da yapılıyordu. Restoranın müdürü Kazım Dağtekin, Seattle Times gazetesine üssün kapanmasına çok üzüldüklerini, Afganistan’a gidebileceklerini söylemişti.

Saddam’ın sarayları asıl sahiplerine döndü

Üs işgal süresince 100 bin kişiye ev sahipliği yaptı. En üst düzeyli generaller 20 odalı, 2 bin 300 metrekarelik sarayda kalıyordu. 62 odalı Al-Faw Sarayı ise alt kademeli askerlerin eviydi.

Saddam’ın sarayları asıl sahiplerine döndü

Doç. Dr. Ergin Ulutaş: Marmara'da tsunami tehlikesi varKocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Ergin Ulutaş, Marmara'da tsunami tehlikesi var. Eğer Marmara'da deprem olursa 1,5- 2 metre yüksekliğinde tsunami oluşur. En önemli nokta Marmara denizinde oluşabilecek heyelanlardır. Lokal bazda kıyılarımızda 3-6 metre civarında tsunami dalgaları görülebilir dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber