‘Saldırıya hazırız!’

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine saldırı sonrası “faili bildiklerini” ve “muhtemel saldırıya hazır oldukları”nı söyledi. Husiler ise “Tekrar vurabiliriz” açıklaması yaptı.

‘Saldırıya hazırız!’

Suudi Arabistan’ın en önemli petrol tesislerine yönelik saldırının etkileri sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’a ait petrol tesislerinin vurulmasına ilişkin, “faili bildiklerini” kaydederek, “muhtemel bir saldırıya hazır oldukları” mesajı verdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan petrol sahası saldırıya uğradı. Faili bildiğimize inanmak için sebebimiz var, teyide bağlı olarak biz (hedefe) kilitliyiz ve silahlarımız dolu. Fakat (Suudi Arabistan) Krallık’tan bu saldırının müsebbibinin kim olduğunu duymayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Trump, Riyad’dan gelecek cevaba göre hangi koşullarda harekete geçeceklerini belirleyeceklerini bildirdi.

ABD’nin saldırıdan İran’ı sorumlu tutar yöndeki tutumu da devam ediyor. Amerikan ABC News televizyonuna konuşan Washington yönetiminden ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili, İran’ın Saudi Aramco’ya düzenlenen saldırıları topraklarından ateşlediği seyir füzeleri ve 20’yi aşkın SİHA ile gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Husilerin saldırıların sorumluluğunu üstlendiğini ancak saldırının doğrudan İran tarafından düzenlendiğini öne süren yetkili, “Husiler yapmadıkları bir şeyin sorumluluğunu üstüne alıyor” dedi. Yetkili, Trump’ın İran’ın saldırıdan sorumlu olduğunun tamamen farkında olduğunu ancak ABD’nin desteğini istiyorlarsa Suudilerin de bunu kabul etmesini beklediğini söyledi.

‘Bu da mı yalan?’

İran’ın daha önce bir ABD ‘drone’unu “kendi hava sahalarında olduğu gerekçesiyle” düşürdüğünü hatırlatan ve bunun bir yalan olduğunu belirten Trump, bunun da bir yalan olup olmadığını göreceklerini ifade etti. Trump, Oval Ofis’te gazetecilerin saldırının arkasında İran’ın olup olmadığına yönelik sorusuna “Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor. ABD, savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır” yanıtını verdi. Trump, ayrıca Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer üstü düzey yetkililerin yakın zamanda Suudi Arabistan’a gideceğini belirtti.

‘Karşılık’ sinyali

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de saldırıya ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Esper, “Bu hafta sonu, saldırıya ilişkin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştüm. Başkan Trump’a saldırı konusunda bilgi verdik. ABD ordusu ve kurumlar arası takımımız, bu benzersiz saldırıya karşılık vermek ve İran’ın altını oyduğu kurallara dayalı uluslararası düzeni savunmak üzere ortaklarımızla çalışıyor” ifadesini kullandı.Suudi Arabistan’dan gelen son açıklamalarda da, saldırıda İran’a ait silahların kullanıldığı belirtildi. Suudi sözcü Turki al-Malki, silahların Yemen’den ateşlenmediğini öne sürerken, detayları soruşturma sona erdiğinde açıklayacaklarını belirtti.

Bununla birlikte saldırının ardından Husilerin sert açıklamaları da sürüyor. Husiler, Aramco’yu yeniden vurmakla tehdit etti. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Aramco’daki şirketler ve çalışanları tesislerde bulunmamaları konusunda uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi saldırıların İran tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiasını kanıtlamak adına uydu görüntülerini yayınlarken, saldırıların, Yemen’in bulunduğu güneyden değil, batı ve güneybatı yönlerinden yapıldığını öne sürüyor.

Saldırının ardından ABD’nin Suudi Arabistan’la istihbarat paylaşımında bir artışa gideceği öne sürüldü. İsmi açıklanmayan ABD’li yetkililerin Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, ABD özellikle Husiler konusunda daha önce paylaşmadığı istihbaratı Suudi yönetimiyle paylaşabilir. Ancak bu durumun Yemen’deki sivil kayıplar nedeniyle rahatsız olan Amerikan Kongre’sinde daha büyük sıkıntı yaratacağı ifade ediliyor. Nitekim saldırının ardından Suudi Arabistan’a silah satmama kararı alan Almanya’nın bu uygulamaya devam etme kararı aldığı öğrenildi.

Rusya ve Çin’den ‘İran’ tepkisi

ABD’nin saldırıyı İran’In düzenlediği yönündeki açıklamaları bazı ülkelerin tepkisini çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin saldırının arkasında İran olduğu iddialarını “sorumsuzca” olarak nitelendirerek, taraflara itidal çağrısı yaptı. “Sonuçlanan kesin bir soruşturma olmadan kimin sorumlu olması gerektiği konusunda karar vermek, pek sorumluca olmayabilir” diyen Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, bölgede çatışmayı yoğunlaştıracak veya genişletecek herhangi bir yönteme karşı olduklarını söyledi. Moskova’dan da benzer bir tepki gelirken, İran’a karşı askeri bir misillemenin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

‘Körfez’de çatışma felaket olur’

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilsici Vassily Nebenzia, ABD’nin saldırının arkasında İran olduğu iddialarına ilişkin, “Sonuca hemen atlamayalım, çelişkili açıklamalar var. Ensarullah sorumluluk üstlendi. ABD, ‘sorumlu İran diyor’. Elimizde net bir tablo yok” dedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Teyide bağlı olarak hedefe kilitliyiz ve silahlarımız dolu” açıklamasına ilişkin ise Nebenzia, “Bu tür olayların daha büyük çatışmalara yol açacağından büyük endişe duyuyoruz. Körfez’de büyük bir çatışma kesinlikle felaketle sonuçlanır” yanıtını verdi.

YPG’li teröristler mühimmat ikmali yaparken böyle vurulduMSB: "Havan atışlarıyla sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristler, yeni katliamlar için mühimmat ikmali yaparken İHA’larımızca tespit edilerek Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edildi."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber