"Seks köleliği gerekliydi"

Japonya Osaka Belediye Başkanı Toru Haşimoto, İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce kadının "seks kölesi" yapılmasının haklı nedenleri olduğunu savundu.

"Seks köleliği gerekliydi"

Savaş sırasında, Japonya tarafından işgal edilen bölgelerde 200 bine yakın kadın seks kölesi haline getirilmişti.

Haşimoto, “Konfor kadınları” diye isimlendidiği sistem için “canlarını ortaya koyarak savaşan askerlere dinlenme ve rahatlama şansı sağlayan bu sistem o zamanın şartlarında gerekliydi” dedi.

Seks kölelerinin çoğu, Çin ve Güney Kore’den getirilmişti. Bazı kadınlarında da Filipinler, Endonezya ve Tayvan’dan getirildiği biliniyor.

Japonya bu uygulama nedeniyle komşularıyla ciddi gerginlikler yaşamıştı.

Milliyetçi Japon Diriliş Partisi kurucularından Haşimoto, geçen yıl, Japonya’nın diktatörlüğe ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Haşimoto, “Mermilerin yağmur ve rüzgâr gibi uçtuğu koşullarda savaşan ve hayatını ortaya koyan askerlerin dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardı. Bu nedenle konfor kadınları sistemi bir ihtiyaç haline dönüşmüştü. Bu durumu herkes anlayabilir” dedi.

Osaka Belediye Başkanı, bu sistemin bir tek Japonya tarafından uygulanmadığını sözlerine ekledi.

1995'te eski Japon Başbakanı Tomiiçi Murayama, seks kölelerinden özür dilemiş "Savaşın trajedisi içinde, bu kadınlar rızaları dışında seks kölesi haline getirildi. Biz şimdi bu eski konfor kadınlarına özür borçluyuz” demişti.

Avcılar'da silahlı çatışma! Çok sayıda ekip sevk edildiAvcılar Yeşilkent Mahallesi Amasyalılar Caddesi üzerinde aralarında daha önceden husumet olduğu öğrenilen iki grup arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada ilk belirlemelere göre 1'i kadın 3 kişi yaralandı. İki grup arasındaki kavga ve çatışma anları bir vatandaşın cep telefonuna yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber