Geri Dön

Sınavdan çıkıp tarih yazdı

Wimbledon’da sürpriz yapan isim 15 yaşındaki Cori Gauff oldu. Lisedeki sınavından çıkarak geldiği Wimbledon’da 5 şampiyonluğu bulunan Venus Williams’ı eleyen Coco’nun bu yılkı serveti 1 milyon doları bulacak

Sınavdan çıkıp tarih yazdı

75 bin dolardan...

Wimbledon tek kadınlarda 39 yaşındaki Venus Williams’ı ilk turda turnuvanın dışına iten Cori Gauff, tenis dünyasının konuştuğu isim haline geldi. Bu turnuvada 5 şampiyonluğu bulunan ABD’li raketi saf dışı bırakarak dikkatleri üzerine çeken 15 yaşındaki tenisçi, genç yaşında önemli bir servete kondu. “Coco” lakaplı raket, bugüne kadar turnuva ödül paralarından kazandığı miktar sadece 75 bin dolar. Ancak Coco servetini bu yıl epey artıracak. Forbes’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre bu yılki toplam kazancı 1 milyon doları bulacak. Lise öğrencisi Cori Gauff, okuldan kortlara adeta koşarak geldi. Geçen günlerde sınavları olan genç tenisçi, bunları tamamlamasının hemen ardından İngiltere’deki turnuvanın yolunu tutarak Williams’ı hezimete uğrattı.

‘Yeni yıldız’

Sporcu bir aileden gelen Gauff, 7 yaşında tenis oynamaya başladı. Eğitmeni, Georgia State Üniversitesi’nde basketbol oynamış olan babası Corey’di. Annesi Candi de geçmişte jimnastikçiydi. Gauff, 13 yaşındayken, ABD Açık’ta gençler kategorisinde final oynayarak bunu başaran en genç tenisçi olmuştu. Bir yıl sonra ise Fransız Açık tenis turnuvası Roland-Garros’ta genç kadınlar kategorisinde şampiyon oldu. Gauff’un bu yılki hedefi Wimbledon’da oynamaktı ancak dünya sıralamasındaki yeri Wimbledon için yeterli olmadı. Wimbledon eleme turları final karşılaşmasında Belçikalı rakibini 6-1’lik iki setle yenerek ana tabloda mücadele etme hakkı kazandı.

Elde ettiği başarılar sonrası Coco için artık “Kadınlar tenisinin yeni yıldızı” yorumları yapılıyor.

Genç omuzlar, olgun bir baş

Rakibini set dahi vermeden yıkan 15’lik yıldızın performansını yorumlayan tenis uzmanları, fiziksel maharetinin ötesinde mental gücüne dikkat çekti. Oyun tekniğinin yıllar içinde geliştirilebileceği ancak zihinsel olarak hazır olma durumunun çok önemli olduğuna dikkat çekilerek bu yaşta bu mental güçte olması “Genç omuzların üstünde son derece olgun bir başı var” diye yorumlandı. Gelişimini bu şekilde sürdürmesi halinde Coco’nun 20 yaşında dünya bir numarası olması bekleniyor.

Kadın giysisi giyerek kuyumcu dükkanını soymaya çalıştıErzincan’da kadın giysisi giyerek kuyumcu dükkanına müşteri kılığında gelen Nedim V. tarafından silahla dükkanı soyulmak istenen Mesut Yıldırım, dehşet anlarını anlattı. Yaklaşık 30 yıldır kuyumcu olan Yıldırım, “Soyguncunun silahı vardı ve silahın ağzına mermiye vermişti” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber