SİNİR HARBİ

SİNİR HARBİ


Fark 327’ye inince adaylar ‘psikolojik savaş’la birbirini çekilmeye zorluyor. Sıkıntıdan çıban çıkaran Bush ‘Gore çekilsin’ diyor. Gore ise ‘Daha bitmedi’ diye ısrar ediyor


       ABD’de başkanlık seçimlerinin sonuçlanması için en az 17 Kasım’a kadar beklenmesi gerekirken, bu bekleyiş Demokrat aday Al Gore ile Cumhuriyetçi rakibi George W. Bush ve kurmayları arasında tam bir “psikolojik savaşa" neden oluyor. Öyle ki, Cumhuriyetçi aday Bush’un sol yanağında, yaşadığı sıkıntılar yüzünden çıban çıktı.
       Beyaz Saray’a gitme hakkı kazanabilmek için, Florida eyaletindeki 25 seçici oyu (delege) elde etmesi gereken adaylar, bu eyaletten gelecek haberleri evlerinde beklerken, bir yandan hem “kendilerine güvenli" oldukları izlenimi yaratmaya, hem de seçimin sonucunu etkileyebilecek hukuki girişimlerde bulunmaya hazırlanıyorlar.

     Mahkemeye başvuru
       Bir haftalık bekleyiş süresi içinde, Cumhuriyetçiler’in isteğiyle oyların otomatik sayımının en baştan yapılması, Demokratlar’ın talebine uygun olarak da, dört vilayette oyların “elle sayımı" gerekiyor.
       Gore ve yandaşları, elle sayımın özellikle Palm Beach vilayetinde “pusula hatası" sonucu iptal edilen 19 binden fazla Gore oyunun bir bölümünün geçerli sayılması sonucu vereceğinden umutlular.
       Bush ise, Florida’da kendi adına gözlemcilik yapan eski dışişleri bakanı James Baker’a “Elle sayımı durdurmak için mahkemeye başvurma" talimatı verdi.
       Öte yandan, 17 Kasım’a kadar yurtdışında oy kullanmış olan Florida seçmenlerinin oyları da seçim merkezlerine ulaşmış ve sayılmış olacak.

     Umut askerlerde
       Cumhuriyetçiler, bu oyların çoğunlukla askeri personel ve ailelerinden geleceğini ve dolayısıyla kendilerinden yana bir eğilim yansıtacağını savunuyorlar. Demokratlar’ın umudu ise, İsrail’de yaşayan Florida musevilerinin oylarının “son postada" ağırlık taşıyacağı ve kendilerini öne geçireceği doğrultusunda.
       Resmi sayım sonuçlarına göre 6 milyon seçmenin oy kullandığı Florida’da 1839 oy farkla öndeyken, ikinci otomatik sayımda bu üstünlüğü eriyerek 327’ye kadar inen Demokrat aday Bush, Austin’de bir yandan “kabine üyelerini belirleme hazırlığını" sürdürerek, medyaya “seçimi ben kazandım" mesajı vermeye çalışıyor.
       Gore ise, “Florida’daki seçimi kazandığından emin" olduğunu, bunun son sayımlarla kanıtlanacağını söyleyerek, Washington’daki gergin bekleyişini sürdürüyor.

     Seçim sonuçları Türkiye’ye yaradı
     DIŞ Haberler ServİSİ
       ABD’de 7 Kasım’da yapılan başkanlık seçimi krize yol açarken, Kongre’nin iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato’da Türkiye’yi memnun eden gelişmeler yaşandı.
       Türkiye karşıtı bazı parlamenterlerin seçimi kaybetmesi, ya da görev sürelerinin dolması sonucu Kongre komitelerindeki önemli görevlere Türk dostu parlamanterlerin gelmesi bekleniyor.
       Örneğin Temsilciler Meclisi kilit önemdeki Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin başkanlığına, görev süresini dolduran “tarafsız başkan" Benjamin Gilman’ın yerine, Türk dostu milletvekili Doug Bereuter gelecek. Ayrıca komitenin kıdemli Demokrat üyesi, Türkiye karşıtı Sam Gejdenson’ın seçimi kaybetti.

     PKK dostu emekli
       Bu sonuca göre, komitenin kıdemli Demokrat üyeliğine, Ermeni tasarısı tartışmalarında Türkiye’yi hararetle savunan California milletvekili Tom Lantos’un gelmesi kesinleşti. Lantos’un komitenin başkanı olması da söz konusu. Temsilciler Meclisi’nde Ermeni lobisi mensubu Gejdenson seçimi kaybederken, terör örgütü PKK lehinde çalışmalarıyla tanınan “Türk düşmanı" milletvekili John Edward Porter da emekli oldu.
       Senato’da ise Türkiye’ye yakınlığıyla bilinen Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanı Senatör Jesse Helms ve diğer komite başkanları görevlerinde kalacak.

     Ermeniler: Gore’u biz engelledik
     Washİngton AA
       ABD’de Cumhuriyetçi Parti’yi destekleyen Ermeni grupları, Demokrat Al Gore’un, Başkan Bill Clinton ile birlikte Ermeni tasarısından yana tutum almamasının bedelini, başkanlık seçiminde ödediğini ileri sürdü.
       Cumhuriyetçi Ermenilerin Ulusal Örgütü (NORA) adlı kuruluştan yapılan açıklamada, kilit eyalet Florida’daki 18 bin Ermeni asıllı Amerikalının, sözde Ermeni soykırımı tasarısının başarısızlığa uğramasında faturayı Clinton’a çıkardığı belirtildi.
       Açıklamada, “Clinton’ın 8 yıldır Türkiye’yi kollayan tutumuna destek çıkan Gore da Florida’daki Ermeni oylarının çoğunluğunu kazanamadı. Florida’daki kritik durumda Gore, Ermeni oylarını hak etseydi, bu eyaleti alır ve başkanlığını kesinleştirirdi" denildi.

     Palm Beach daha önceden de sabıkalı
     DIŞ HABERLER SERVİSİ
       Yılan hikayesine dönen Amerika’daki başkanlık seçimlerinde oy sayımının yeniden yapıldığı Palm Beach’in başı yaşlı nüfusuyla dertte. Dört kişiden birinin 65 yaş ve üzerinde olduğu bölgede, dört yıl önce yapılan başkanlık seçimlerinde de 15 bin oy pusulasının yanlış işaretlemeden dolayı geçersiz sayıldığı bildirildi. Uzmanlar durumun vehametine vurgu yaparak, “Dünya üzerinde başı oy pusulalarıyla dertte olan bir nüfus barındıran tek ilçe burası olmalı" dedi.
       Yaşlılar arasında sonradan Amerikalı olanların bulunması ve bu kişilerin ana dillerinin İngilizce olmamasının sorunu daha da katmerleştirdiğini belirten uzmanlar, seçim görevlilerin deneyimsiz olmalarının da karışıklıklara neden olduğunu kaydetti.

     Yanlış manşete antika muamelesi
       ABD’de başkanlık seçimini kimin kazandığı hala kesinlik kazanmazken, 8 Kasım günü kırmızı mürekkeple “Bush kazandı!" manşetiyle yayınlanan New York Post gazetesi, internetteki açık artırma sitelerinde antika muamelesi görmeye başladı. İnternetin en büyük açık artırma sitesi olan “eBay", gazetenin bu sayısını 202 dolardan satışa çıkardı. Bush’un memleketi olan Austin’de yayınlanan American Statesman gazetesinin “Bush! Florida onayını ver" başlığıyla yayınladığı sayı için de “eBay" sitesindeki artırmada 1000 dolar isteniyor. Bu arada, bazı Amerikalılar sözcük benzetmesinden yola çıkıp seçim skandalını 1970’lerdeki Watergate skandalına benzeterek “Votergate" adını verdiler.

'Mıknatıs adam' her şeyi çekiyorİzmir'in Konak ilçesindeki Basmane semtinde otel işleten Ethem Arslan (69), 1980'li yıllarda bir televizyon programında gördükten sonra denedi ve vücudunun belirli bölgelerinin metalleri bir mıknatıs gibi çektiğini fark etti. Arslan'ın göğsüne ve sırtına yapıştırdığı metal kaşık, kase, tepsi, bozuk para gibi materyaller, saatlerce düşmeden durabiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber