SNIPER’LAR CENAZE TÖRENLERİNİ TARADI

Suriye’de cuma günü düzenlenen gösterilerde 88 kişiyi öldüren güvenlik güçleri dün de cenaze törenlerine ateş açtı. Olaylarda onlarca kişi öldü

SNIPER’LAR CENAZE TÖRENLERİNİ TARADI

Beşar Esad yönetiminin 48 yıllık olağanüstü hal yasasını kaldırmasına rağmen suların durulmadığı Suriye’de dün yine kan aktı. Önceki günkü ‘Hayırlı Cuma’ gösterilerinde en az 80 sivilin güvenlik güçlerince öldürülmesinin ardından, dün de ülke çapındaki cenaze törenlerine ateş açıldı. Güneydeki İzraa kentinin dışında ve başkent Şam’da en az 11 kişi hayatını kaybetti.

Tabutları bırakıp kaçtılar
Tanıklara göre, Şam’ın Duma mahallesinde “Halk rejimin düşmesini istiyor” ve “Beşar, seni korkak” sloganlarıyla camiden mezarlığa doğru yürüyen binlerce kişiye ateş açıldı. Tanıklar en az 3 göstericinin çatılara yerleştirilen keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü söyledi. Bir tanık göstericilerin ateş nedeniyle tabutları bırakıp kaçtığını anlattı.
İkinci olayda ise ilk protestoların başladığı Deraa’dan İzraa’daki cenazeye gitmek isteyen yüzlerce kişinin üzerine ateş açıldı. Sabah 150’den fazla otobüse binen göstericiler, İzraa dışındaki kontrol noktasından geri dönmek zorunda bırakıldı. Bir tanık Deraa hastanesine en az 14 yaralının getirildiğini söyledi. İzraa’da cuma günü öldürülen 12 kişi için düzenlenen cenazede ise binlerce kişi “Hain Beşar! Çok yaşa Suriye, kahrolsun Beşar” sloganları attı. Facebook üzerinden gösterileri örgütleyen ‘Suriye Devrimi 2011’ adlı grup dün, sayfasına üzerinde ‘Yas’ yazılı siyah bant koydu. ‘Şehitler Komitesi’ adlı bir grup da önceki gün öldürülen 88 kişinin listesini basın kuruluşlarına dağıttı.

İki vekil istifa etti
Bu arada gösterilerde şiddet kullanılması nedeniyle Suriye rejiminde çatlaklar da oluşmaya başladı. Dün iki milletvekili ve Deraa müftüsü şiddeti protesto etmek için istifa etti. Nasır el Hariri adlı vekil El Cezire televizyonuna “Oğullarımı kalleşçe saldırılardan koruyamadıktan sonra parlamentoda kalmam için bir neden yok” dedi.

Obama da kınadı
ABD Başkanı Barack Obama da önceki gün yaptığı açıklamada Suriye rejimini kınadı. Şiddete ‘hemen son verme’ çağrısı yapan Obama, Esad’ı da “halkına baskı uygulamak için İran’ın yardımını almaya çalışmakla” suçladı. Suriye rejimi ise dün bu suçlamayı reddetti.

Kavanoz kapağı sıkıntısı sürüyorBu yıl kışlık konserve yapımına ilgi arttı ama kavanoz kapakları bulunamaz oldu, olanların fiyatları ise 2-3 katı arttı. Esnaf 1 kilo domates fiyatına bile kapak satıldığını belirtirken, Türkiye'nin en büyük toptancı çarşılarından İstanbul Toptancılar Çarşısı'nda (İSTOÇ) bugün kapak kalmadı. Kavanoz kapağı üreten firmaların talebe hazırlıksız yakalandığı bildiriliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber