Son dakika... Avrupa ülkeleri Guadio'yu tanıdı!

Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Danimarka, Avusturya, İsveç, Portekiz ve İspanya, Venezuela'daki muhalefetin lideri Juan Guadio'yu 'geçici devlet başkanı' olarak resmen tanıdıklarını açıkladı.

Son dakika... Avrupa ülkeleri Guadio'yu tanıdı!

Avrupa ülkeleri Almanya, İngiltere, Hollanda, İspanya, Fransa, Avusturya, Danimarka, Portekiz ve İsveç, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio'yu 'geçici devlet başkanı' olarak resmen tanıdıklarını açıkladı. Avrupa Birliği'nin de aynı kararı bugün alması bekleniyor.

İspanya adına açıklamayı Başbakan Pedro Sanchez yaptı. Guaido'yu geçici lider olarak tanıdığını belirten Sanchez, başkanlık seçimlerinin bir an önce yapılmasını istedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise, Twitter hesabından "Nicolas Maduro verdiğimiz 8 günlük süre içinde başkanlık seçimlerini ilan etmedi. Dolayısıyla İngiltere şimdi Avrupalı müttefikleriyle Venezuela’da güvenilir seçimler yapılana kadar Juan Guaido’yu geçici anayasal devlet başkanı olarak tanıyor. Umalım ki bu bizi insani krizin sona ermesine biraz daha yaklaştırsın" mesajını paylaştı.

Fransa lideri Emmanuel Macron ise, "Fransa, seçim sürecini başlatmak için Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı" ifadesini kullandı.

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

İngiltere bazı Avrupalı devletlerle Maduro'ya başkanlık seçimi ilan etmesi için 8 gün süre vermiş aksi takdirde Guaido'yu tanıyacağını duyurmuştu.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Antalya'da kırmızı alarmMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Antalya'da 6 ilçe için verdiği 'kırmızı' uyarıdan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü'nde tüm izinler iptal edildi. Her iki kurum izinde olan personelini de yarın göreve çağırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber