Son dakika: Berlin'de terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı...

Almanya'nın başkenti Berlin'de Noel panayır alanına TIR ile gerçekleşen saldırıda ölü sayısı 12'ye yükseldl. Olayda 48 kişi ise yaralandı. Tırın içinde ölü bulunan kişinin Polonya vatandaşı olduğu açıklandı. Gözaltına alına diğer kişininse sorgusu sürüyor. Olayla ilgili ilk  bulguların, öğle saatlerinde düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna  açıklanması bekleniyor.

Son dakika: Berlin'de terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı...

Muhtemel terör saldırısı ile ilgili soruşturmanın son derece hassas bir şekilde sürdürüldüğünün belirtildiği açıklamada, olayın aydınlatılmasına katkıda bulunabilecek her türlü ipucunun polisle paylaşılması istendi.

Federal Başsavcılıkın da inceleme başlattığı olayla ilgili ilk bulguların, öğle saatlerinde düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Berlin’deki tarihi Yıkık Kilise’nin bulunduğu Breitscheitplatz Meydanı’ndaki Noel pazarında yaşanan olayın ardından, buraya yakın bir caddede gözaltına alınan şüpheli bir kişinin polisteki sorgusu halen devam ediyor.

Berlin polis sözcüsü Thomas Neuendorf, gözaltındaki kişinin tırı kullanan şahıs olduğunu sanıldığını belirtirken, şüphelinin uyruğu hakkında bilgi vermedi.

Alman Welt gazetesi, gözaltındaki kişinin Almanya’ya mülteci olarak gelmiş Pakistan uyruklu bir kişi olduğunu iddia ederken, Tagesspiegel gazetesi, bu şüphelinin birkaç adi suçtan sabıka kaydının bulunduğunu öne sürdü.

Söz konusu tırın Polonya'da bir şantiyeden çalınmış olabileceği şüphesinin bulunduğu ve bu konuda incelemelerin devam ettiği duyurulan açıklamada, tırın içinde ölü bulunan kişinin Polonya vatandaşı olduğu kaydedildi.

Polis ayrıca olası ipuçları için halktan olay yerinden çekilmiş fotoğraf ve görüntüleri "bka-hinweisportal.de" adlı internet sayfasına yüklemelerini istedi.

"HENÜZ KESİN BİR ŞEY BİLMİYORUZ"

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, Berlin'de meydana gelen olayın herkesi sarstığını ifade etti.

Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin net bir açıklama yapabileceğini dile getiren Maiziere, "Olayın arka planı ve gelişimi konusunda henüz kesin bir şey bilmiyoruz." dedi.

İnsanların üzerindeki psikolojik etkisi bakımından açıklamalarda seçilen kelimelerin önemli olduğunu vurgulayan Maiziere, incelemelerin sonucuna göre net açıklamalar yapılabileceğini kaydetti.

Maiziere, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum ancak pek çok şey buna işaret ediyor." diye konuştu.

Güvenlik birimlerine güvenilmesini isteyen Maiziere, "Bu olay tam olarak aydınlatılmadan biz durmayacağız." ifadesini kullandı.

"BERLİN VE ÜLKEMİZ İÇİN KÖTÜ BİR AKŞAM"

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yaptığı yazılı açıklamada, olay hakkında çok şey bilinmese de düşüncelerinin hayatını kaybedenler ve onların yakınlarında olduğunu belirtti.

"Bu, beni ve sayısız insanı üzen Berlin ve ülkemiz için kötü bir akşam." değerlendirmesinde bulunan Gauck, olayın ardından görev alan arama kurtarma ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

Berlin'in turistik merkezlerinden Kurfürstendamm Caddesi'ndeki Breitscheitplatz Meydanı'nda kurulan Noel pazarına dün yerel saatle 20.00'de Polonya plakalı bir tır girmişti. İlk belirlemelere göre 9 kişinin yaşamını yitirdiği olayın ardından polis, bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurmuş ancak onun tırın sürücüsü olup olmadığı konusunda değerlendirmede bulunmamıştı. Tırın sürücüsüne refakat ettiği tahmin edilen bir kişinin ise olay yerinde ölü bulunduğu belirtilmişti.

Hatay'da kahreden olayKilis’te foseptik çukuruna düşen buzağıyı kurtarmak için giren 3 kişi metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber