Son dakika... Tarihi karar! 'Soykırım'dan suçlu bulundular

Kamboçya'da Pol Pot'la birlikte 1,7 milyon insanı öldüren Kızıl Kmer hareketinin önde gelen isimleri Nuon Chea ve Khieu Samphan, 'soykırım'dan suçlu bulunan ilk isimler oldu. Mahkeme, söz konusu kararı Müslümanlar ve Vietnamlılara yapılan katliamlar için verdi.

Son dakika... Tarihi karar! 'Soykırım'dan suçlu bulundular

Kamboçya'da mahkeme önüne çıkarılan Pol Pot'un yardımcısı Nuon Chea ile rejimin devlet başkanlığını yürüten Khieu Samphan, 'soykırım'dan suçlu bulundu.

Kızıl Kmerler hareketinin önemli isimlerinden 92 yaşındaki Nuon Chea ile 87 yaşındaki Khieu Samphan için verilen karar, tarihi bir nitelik taşıyor. İlk kez Kamboçya'da iki lider 'soykırım'dan hüküm giyerken, gelişme uluslararası haber ajansları tarafından 'son dakika' koduyla dünyaya duyuruldu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) desteklediği mahkeme, Chea ile Samphan'ı Cham Müslümanları ve Vietnamlılara yapılan katliamlar nedeniyle cezalandırdı.

Beyaz bir mont giyen Samphan'ın, daha önceki davalarda olduğu gibi mahkeme salonunda yine sinirli olması dikkat çekti.

Yıllardır yargılanan ikili, daha önce de insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kamboçya'yı 1975-79 yılları arasında yöneten Kızıl Kmerler, nüfusun üçte birini oluşturan 1,7 milyon kadar insanı öldürdü. Kurbanlardan bazıları aşırı çalıştırma, açlık veya işkenceden yaşamını yitirdi.

Kızıl Kmerler rejimi bir tarım toplumu yaratmayı hedefliyordu. Bunun için kentler boşaltılmış ve insanlar zirai işletmelerde çalışmaya zorlanmıştı.

Bazı kişiler ölesiye çalıştırılırken, bazı kişiler ise kötü giden ekonomi nedeniyle açlıktan ölmüştü.

Dört yıllık bu süreçte, rejim ayrıca kendisine düşman gördüğü muhalifleri de öldürmüştü. Bu kişilerin arasında entelektüeller, azınlıklar ve daha önce devlette yetkili olan kişilerle bu kişilerin aileleri de yer alıyordu.

Chea ile Samphan, Kızıl Kmerler rejimi sırasında en yetkili kişiler olarak görülüyordu.

Nuon Chea, bu rejimin ideolojik lideriydi. Khieu Samphan ise rejimin 'görünür yüzü' olarak görev yapıyordu.

Kaza sohbetiSamsun'da iki motosikletli kuryenin sipariş götürdükleri sırada trafikte sohbet etmeleri nedeniyle yaptıkları kazanın güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber