Son dakika... Trump: İran çok büyük bir hata yaptı

ABD lideri, bu sabah bir Amerikan insansız hava aracının düşürülmesi üzerine Twitter hesabından "İran çok büyük bir hata yaptı" mesajını paylaştı.

Son dakika... Trump: İran çok büyük bir hata yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan donanmasına ait bir dronenun bu sabah İran füzesiyle vurulmasına ilişkin ilk açıklamasını yaptı.

Başkan Trump, Twitter mesajında "İran çok büyük bir hata yaptı" dedi.

Trump'ın açıklamasından kısa süre önce Reuters haber ajansına bilgi veren ABD'li kaynaklar ise, düşürülen insansız hava aracının parçalarının Hürmüz Boğazı'ndaki uluslararası sularda olduğunu belirtiyor. Amerikan donanması, drone enkazını bulmak için bölgeye ekip sevk etti.

Tahran yönetimi, bu sabah İran hava sahasına giren bir ABD insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu.

Pentagon ise, dakikalar sonra dronenun vurulduğunu doğruladı ancak açıklamada dikkat çeken en önemli detay, uluslararası hava sahasına yapılan vurguydu. Pentagon'a göre, karadan havaya fırlatılan bir füze kullanıldı.

Reuters'a bilgi veren ABD'li yetkili düşürülen insansız hava aracının ABD Donanması envanterinde bulunan MQ-4C Triton tipi bir araç olduğunu söyledi. ABD'li savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.

Uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ün başını çektiği filoyu Mayıs ayında Ortadoğu'ya gönderen ABD, son haftalarda Basra Körfezi'nde gerçekleşen tanker patlamalarından da İran'ı sorumlu tutuyor.

Dehşete düşüren görüntü! Aniden önüne atladı ve...Van’ın Erciş ilçesinde seyir halindeki TIR'ın önüne aniden kendini atan şahıs ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber