Son dakika... Ve Trump kabul etti! Oğlum, Rus avukatla...

Gittikçe köşeye sıkışan ABD Başkanı, yine önce inkar edip peşinden kabul etmeyi seçti. Trump, oğlu Trump Jr'nin Kremlin bağlantılı avukat Veselnitskaya ile Clinton'dan bilgi almak için buluştuğunu söyledi. Seçimlerdeki Rusya parmağını araştıran özel savcı Robert Mueller, Trump'ın kapatılmasını istediği soruşturmada ABD liderini yüz yüze sorgulamak istediğini geçen hafta duyurmuştu.

Son dakika... Ve Trump kabul etti! Oğlum, Rus avukatla...

ABD Başkanı Donald Trump, oğlu Donald Trump Jr'nin, Kremlin bağlantılı Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile Haziran 2016'ta "bir rakip hakkında bilgi almak için" görüştüğünü kabul etti. Ancak Trump görüşmenin yasal olduğunu savundu. Trump, böylece oğlunun Veselnitskaya ile görüşmesiyle ilgili en net açıklamasını yaptı.

BİTMEYEN HİKAYE: RUSYA

Seçimlerdeki Rusya parmağının detayları ortaya çıktıkça önce gelişmeleri inkar eden Trump ve ekibi, aradan süre geçince kabul etme yöntemini seçti.

8 Kasım'daki tarihi seçimlerde Demokrat aday Hillary Clinton'ı sürpriz şekilde mağlup eden Donald Trump, kampanya döneminde Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini söylemişti.

Kısa süre sonra Trump'ın kampanya müdürü Paul Manafort, Moskova adına attığı adımlar nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı ve ilk zayiat olarak kayıtlara geçti.

ABD'nin seçim sistemine siber saldırılar düzenleyen Moskova'nın Trump'a yardım ettiği istihbarat örgütleri tarafından dile getirildi, medya Trump'ın ekibiyle Moskova arasındaki ilişkileri didikledi.

Trump'ın Moskova'daki güzellik yarışmasına gittiği zaman seks kasetinin çekildiği haberleri, haftalarca dünyayı çalkaladı.

BBC muhabiri Paul Wood, CIA'in elinde ABD başkanlık kampanyasına Kremlin'den para gittiğini gösteren bir konuşma kaydı olduğunu yazdı. Söz konusu kayıtla başlayan süreç, gizli ABD mahkemesi FİSA'dan alınan izleme iznine kadar uzandı.

Fırtına içerisinde ikinci kurban, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn oldu. Rusya Büyükelçisi Sergey Kislyak'la göreve başlamadan iki kez gizlice buluşan Flynn, önce bu randevuları inkar etti ardından da koltuğunu bırakmak zorunda kaldı. Bu, Trump'a ilk büyük darbe oldu. Zira, Flynn göreve başlayalı daha birkaç hafta olmuştu.

ÇORAP SÖKÜĞÜ...

Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Mart ayında, Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın yine büyükelçi Kislyak'la iki kez bir araya geldiği ortaya çıktı. Kampanya döneminde Ruslarla hiçbir şekilde iletişim kurmadığını söyleyen Sessions bir anda yalancı pozisyonuna düştü, Washington'da istifa sesleri yükseldi. Yine Mart 2017'de, FBI Rusya bağlantılarını soruşturduğunu resmen duyurdu.

Mayıs ayına gelindiğinde ABD Başkanı sürpriz bir hamle yaptı, FBI Başkanı James Comey'i kovdu. İlk şok atlatıldıktan hemen sonra Comey'nin Rusya soruşturmasını kapatmak için kovulduğu yönünde yorumlar yapıldı. Trump ise, Comey'yi üstü örtülü tehdit ederek elinde kayıt olup olmadığına bakmasını istedi. Bu açıklamadan bir hafta sonra, ünlü tutanaklar gün yüzüne çıktı.

Rusya ile en üst düzey görüşmesini Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yapan Başkan Trump'ın Moskova'ya çok gizli bilgiler verdiği medya tarafından duyuruldu. Beyaz Saray ve Rusya bu haberleri yalanladı ancak Trump kendisi tweet atarak bazı bilgileri paylaştığını doğruladı. Rusya lideri Vladimir Putin ise, ellerinde görüşmenin kayıtları olduğunu ve istenirse açıklayabileceklerini ilan etti. Sonuç olarak, dünya Rusya lideri Putin'in Trump'a kefil olduğu bir dönemden geçiyordu.

Temmuz 2017'de ise, Trump'ın en büyük oğlu Trump Jr.'ın görüştüğünü kabul ettiği Rus avukat Natalia Veselnitskaya'yı, ABD lideriyle aynı masada gösteren fotoğraf, gündeme bomba gibi düştü. Trump Jr, Rus avukat Veselnitskaya ile buluşmasından babası Donald Trump'a söz etmediğini de söyledi.

FBI, AVUKATIN BÜROSUNU BASTI

Tüm bunlar yaşanırken soruşturmanın başına atanan özel savcı Robert Mueller, delil toplamayı sürdürdü ve soruşturmayı Trump'ın yakın çevresine kadar ilerletti.

Son bir yılda ise Trump'ın eski porno yıldızı Stormy Daniels ve Playboy modeli Karen McDougal'a para ödediği ortaya çıktı.

FBI, yıllardır Trump'ın kişisel avukatı olan Michael Cohen'in bürosu ve evini bastı. El konulan belgeler arasında Stormy Daniels'a yapılan 130 bin dolarlık ödeme kaydı da vardı.

Trump'ı Rusya soruşturmasında temsil eden avukat John Dowd istifa etti.

Trump-Putin zirvesine iki gün kala ABD Adalet Bakanlığı, 12 Rus istihbaratçıya 2016 seçimlerinde Demokratik Ulusal Komite'yi 'hack'ledikleri suçlaması yöneltti.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleşen tarihi zirve ise, Trump'ın başına gelen en kötü şeydi. Dünyanın gözleri önünde ABD istihbaratının raporlarını yalanlayıp Rusya'nın yanında saf tutan Trump, kıyametin kopmasına yol açtı. Vatan hainliği suçlamasıyla karşılaşan Trump, kendi partisi Cumhuriyetçilerin bile büyük tepkisini çekince bir gün sonra geri adım attı.

Özel Savcı Robert Mueller, ABD istihbaratının, Ruslar'ın Trump'ın başkanlık seçimini kazanabilmesi için komplo kurduğu yönündeki bulgularını soruşturuyor.

Başkan Donald Trump, Ruslarla herhangi bir işbirliği yapılmadığını savunuyor. Trump süren soruşturmaları 'tarihteki en büyük siyasi cadı avı' diye tanımlıyor.

Rusya da Kasım 2016'da Trump'ın Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton'ı yendiği başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını birçok kez reddetti.

Başkan Trump ne dedi?

Aralarında Washington Post, CNN ve Associated Press Haber Ajansı'nın da bulunduğu Amerikan medyası, farklı kaynaklara dayandırarak, Başkan Trump'ın oğlunun 9 Haziran 2016'da Veselnitskaya ile yaptığı görüşme yüzünden başının yasalarla belaya girebileceğinden kaygılı olduğunu duyurdu.

Trump ise Twitter'da "Mükemmel oğlum Donald'ın Trump Tower'da yaptığı görüşmeden kaygılı olduğum sahte habercilik, tam bir hayal ürünü. Bu toplantı bir rakiple ilgili bilgi almak içindi, tamamen yasaldı ve siyasette sürekli yapılan bir şeydi- ve bir yere de varmadı. Görüşmeden bilgim yoktu!" dedi.

Bu tweet neden önemli?

Trump'ın son tweeti, Trump cephesinden daha önce yapılan açıklamalarla çelişiyor.

Görüşme New York Times gazetesi tarafından ilk haber yapıldığında, Donald Trump Jr, Veselnitskaya ile yaptığı görüşmede çoğunlukla askıya alınan Amerikalılar'ın Rus çocuklarını evlat edinme programını görüştüklerini söylemişti.

Ancak Trump Jr daha sonra, Clinton'a zarar verebilecek bilgiler önerildiği için görüşmeyi kabul ettiğini belirtmişti.

ABD medyası daha sonra, Başkan Trump'ın oğlunun görüşmeyle yaptığı ilk açıklamada rol oynadığını bildirmişti.

Bu da başta Trump'ın ekibi tarafından reddedildi ve daha sonra avukatları Başkan'ın, oğlunun açıklamasını dikte ettiğini doğruladı.

ABD'li yorumcular Trump'ın, görüşmenin Clinton hakkında bilgi toplamak için yapıldığını kabul etmesinin, daha önceki açıklamanın aldatıcı olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Trump Tower'daki görüşme neden tartışmalı?

ABD'li politikacıların, seçim kampanyaları sırasında rakipleri hakkında araştırma yapmaları sık görülen bir durum.

Ancak hukuk uzmanları, Trump Jr'nin yabancı bir hükümet ya da şahıstan hargangi bi değer arz eden bir şey almasını yasaklayan seçim kampanyası finanse etme yasalarını çiğnemiş olabileceğini söylüyor.

Trump Jr'ın Clinton hakkındaki bilgi önerisine hevesle yanıt vermesi de komplo yasalarını çiğnemiş olması anlamına gelebilir.

Trump'ın ekibi, Trump Jr'ın nihayetinde toplantıda Clinton hakkında herhangi bir zarar verici bilgi almadığını iddia ediyor.

Trump'ın avukatlarından Jay Sekulow, görüşmeyle herhangi bir yasanın ihlal edilmediğini savundu.

ABC News'a konuşan Sekulow "Soru hangi yasanın, mevzuatın ya da kuralın ihlal edildiği? Hiç kimse bunu göstermedi" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber